Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Německo smutní: uhynula hvězda berlínské zoo, lední medvěd Knut

Knut krátce po narození | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knut krátce po narození | foto: Reuters

BERLÍN Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady i světových médií, náhle uhynul. Oznámila to zoologická zahrada. "Všichni jsou tady úplně šokováni," komentovala zprávu mluvčí zoo Claudia Bieneková.

Ošetřovatel medvědů Heiner Klös podle DPA upřesnil, že čtyřletý Knut se zhroutil do vody ve výběhu ledních medvědů a následně se zjistilo, že je mrtev. Příčina jeho smrti je dosud nejasná a zjišťovat se bude při pondělní pitvě. Bílí medvědi se v průměru dožívají 35 let.

Knutově náhlému úmrtí přihlíželo 600 až 700 návštěvníků zoo. Jeho smrt velmi zarmoutila všechny ošetřovatele. "Bylo to naše dítě," řekla podle agentury AP jedna z nich. Šlo o prvního bílého medvěda, který se zde v posledních 30 letech narodil v zajetí. Když se zpráva o Knutově smrti rozšířila po městě, dorazilo do zoo mnoho jeho zarmoucených fanoušků. Starosta Berlína Klaus Wowereit označil smrt populárního ledního medvěda za "hroznou". "Získal si naše srdce. Byl hvězdou berlínské zoo," prohlásil starosta.


Knut se narodil 5. prosince 2006, jeho matka, medvědice Tosca, ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj učinily miláčka nejen celého národa, ale i světa, a Německo prožívalo doslova "knutománii".

Více než 500 novinářů z celého světa se zúčastnilo jeho prvního oficiálního veřejného představení v březnu 2007. Roztomilý malý chlupáč s tehdy ještě nejistou chůzí se za potlesku přítomných nesměle vydal po trávníku.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci 2010 třetí narozeniny.

Příčina smrti není jasná
Kmotrem medvídka se stal německý ministr životního prostředí a americký herec Tom Cruise si ho přijel pohladit. Objevil se také na první stránce časopisu Vanity Fair, přičemž snímek pořídila slavná americká fotografka Annie Leibovitzová, která pořídila portréty například Michaela Jacksona či Johna lennona.

I Knutův ošetřoval Thomas Dörflein se stal známou osobností. Dostával dokonce od žen žádosti o ruku a byl pozván na prezidentskou zahradní slavnost. Pětačtyřicetiletý muž si však slávy dlouho neužil, protože v září 2008 byl nalezen mrtev ve svém berlínském bytě, a to za okolností, které jsou dosud nejasné.

Rozpustilé hrátky s ošetřovatelem přilákaly do zoo v centru německé metropole davy nadšených návštěvníků, které ochotně platily nemalé částky za nejrůznější suvenýry s podobiznou medvíděte.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...