Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Německo smutní: uhynula hvězda berlínské zoo, lední medvěd Knut

Magazín

  17:18aktualizováno  18:27
BERLÍN - Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady i světových médií, náhle uhynul. Oznámila to zoologická zahrada. "Všichni jsou tady úplně šokováni," komentovala zprávu mluvčí zoo Claudia Bieneková.

Knut krátce po narození foto: Reuters

Ošetřovatel medvědů Heiner Klös podle DPA upřesnil, že čtyřletý Knut se zhroutil do vody ve výběhu ledních medvědů a následně se zjistilo, že je mrtev. Příčina jeho smrti je dosud nejasná a zjišťovat se bude při pondělní pitvě. Bílí medvědi se v průměru dožívají 35 let.

Knutově náhlému úmrtí přihlíželo 600 až 700 návštěvníků zoo. Jeho smrt velmi zarmoutila všechny ošetřovatele. "Bylo to naše dítě," řekla podle agentury AP jedna z nich. Šlo o prvního bílého medvěda, který se zde v posledních 30 letech narodil v zajetí. Když se zpráva o Knutově smrti rozšířila po městě, dorazilo do zoo mnoho jeho zarmoucených fanoušků. Starosta Berlína Klaus Wowereit označil smrt populárního ledního medvěda za "hroznou". "Získal si naše srdce. Byl hvězdou berlínské zoo," prohlásil starosta.


Knut se narodil 5. prosince 2006, jeho matka, medvědice Tosca, ho ale po porodu odmítla, a tak ho musel krmit ošetřovatel kojeneckou lahví. Medvídkův pohnutý osud a roztomilý zjev z něj učinily miláčka nejen celého národa, ale i světa, a Německo prožívalo doslova "knutománii".

Více než 500 novinářů z celého světa se zúčastnilo jeho prvního oficiálního veřejného představení v březnu 2007. Roztomilý malý chlupáč s tehdy ještě nejistou chůzí se za potlesku přítomných nesměle vydal po trávníku.

Knut, populární medvěd berlínské zoo, oslavil v prosinci 2010 třetí narozeniny.

Příčina smrti není jasná
Kmotrem medvídka se stal německý ministr životního prostředí a americký herec Tom Cruise si ho přijel pohladit. Objevil se také na první stránce časopisu Vanity Fair, přičemž snímek pořídila slavná americká fotografka Annie Leibovitzová, která pořídila portréty například Michaela Jacksona či Johna lennona.

I Knutův ošetřoval Thomas Dörflein se stal známou osobností. Dostával dokonce od žen žádosti o ruku a byl pozván na prezidentskou zahradní slavnost. Pětačtyřicetiletý muž si však slávy dlouho neužil, protože v září 2008 byl nalezen mrtev ve svém berlínském bytě, a to za okolností, které jsou dosud nejasné.

Rozpustilé hrátky s ošetřovatelem přilákaly do zoo v centru německé metropole davy nadšených návštěvníků, které ochotně platily nemalé částky za nejrůznější suvenýry s podobiznou medvíděte.

Autor: