Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konkurenci udáme!

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

PAŘÍŽ Zákaz kouření ve francouzských barech není poctivě dodržován. Zákon vstoupil v platnost 1. ledna letošního roku. Nejedná se však o provozovny, které sídlí v turistických lokalitách. Zákon nedodržují především podniky na odlehlejších místech, kam chodí v podstatě jen místní štamgasti.

Také v jihofrancouzské Marseille, kde se porušování zákazu stalo jakýmsi národním sportem, je nutné hledat v zapadlých uličkách. A to je právě pro dodržování zákona kamenem úrazu. Sami hostinští, kteří provozují živnost především na venkově nebo v lidových čtvrtích velkých měst, k tomu dodávají, že přítomnost šedivého dýmu zamořujícího vzduch v lokálu dovolují nadále na nátlak svých zákazníků. V řadě restaurací se po zákazu objevily na popelnících nápisy: „Toto není popelník“, což ukazovalo, že majitel podniku se snaží tak trochu hrát na obě strany. To samozřejmě nemohlo oklamat nikoho.

Kuřáci se sami od sebe kouřit v restauracích neodnaučí. Navíc i když se ve většině podniků podřídí zákonu a vyjdou se svou cigaretou ven na chodník, opouštět pohodlí hostince v zapadlé vesničce se jim příliš nechce. Majitelé se obávají, že by přišli o velké množství zákazníků, kdyby kuřáky odmítali. Ohrozili by prý existenci svých podniků.

Táhne je konkurence
Tyto argumenty ale rozčilují ty restauratéry a majitele barů, kteří na opak zákaz kouření dodržují. Vidí totiž, jak jejich pokuřující zákazníci odcházejí ke konkurenci. „Ovšemže ke mně už kuřáci nechodí, protože dodržuji zákon,“ říká například jeden z hostinských, kterým klesly za rok tržby zhruba o 20 procent. Zákazníci se výsměšně zeptají, zda si mohou zapálit, a pokud jsou odmítnuti, okázale oznamují, že půjdou tedy do kuřácké hospody, dodává.

Tato skupina podnikatelů již založila sdružení, které na nekalou konkurenci poukazuje a někdy ji také udává na příslušných úřadech. Předseda sdružení Práva nekuřáků Gérard Audureau přitom poukazuje na to, že po prvních čtyřech až pěti měsících od vyhlášení zákazu polevila policejní kontrola podniků. Když ale přijde udání, tak může být zle. Porušování zákona může vést až k uzavření zařízení.

Kuřáků neubývá
Podle francouzského úřadu pro prevenci kouření (OFT) zákaz nepřinesl snížení počtu kuřáků. Podle jeho údajů se v roce 2007 ve Francii prodalo 54 miliard cigaret, tedy zhruba stejné množství, jakého se dosáhne letos. Rok 2008 bude čtvrtým rokem po sobě, kdy je spotřeba více méně stejná.

Tažení proti kouření se dává do souvislosti se 70 tisíci úmrtími, které si tento zlozvyk každoročně v zemi vyžádá. Úplné nebo rozsáhlé zákazy kouření v restauracích zavedly již Británie, Irsko, Itálie, Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Litva, Černá Hora a Makedonie. Částečné zákazy v různém rozsahu platí ve čtrnácti dalších zemích, včetně České republiky.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...