Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Konkurenci udáme!

Magazín

  8:16
PAŘÍŽ - Zákaz kouření ve francouzských barech není poctivě dodržován. Zákon vstoupil v platnost 1. ledna letošního roku. Nejedná se však o provozovny, které sídlí v turistických lokalitách. Zákon nedodržují především podniky na odlehlejších místech, kam chodí v podstatě jen místní štamgasti.

Ilustrační foto foto: AFP

Také v jihofrancouzské Marseille, kde se porušování zákazu stalo jakýmsi národním sportem, je nutné hledat v zapadlých uličkách. A to je právě pro dodržování zákona kamenem úrazu. Sami hostinští, kteří provozují živnost především na venkově nebo v lidových čtvrtích velkých měst, k tomu dodávají, že přítomnost šedivého dýmu zamořujícího vzduch v lokálu dovolují nadále na nátlak svých zákazníků. V řadě restaurací se po zákazu objevily na popelnících nápisy: „Toto není popelník“, což ukazovalo, že majitel podniku se snaží tak trochu hrát na obě strany. To samozřejmě nemohlo oklamat nikoho.

Kuřáci se sami od sebe kouřit v restauracích neodnaučí. Navíc i když se ve většině podniků podřídí zákonu a vyjdou se svou cigaretou ven na chodník, opouštět pohodlí hostince v zapadlé vesničce se jim příliš nechce. Majitelé se obávají, že by přišli o velké množství zákazníků, kdyby kuřáky odmítali. Ohrozili by prý existenci svých podniků.

Táhne je konkurence
Tyto argumenty ale rozčilují ty restauratéry a majitele barů, kteří na opak zákaz kouření dodržují. Vidí totiž, jak jejich pokuřující zákazníci odcházejí ke konkurenci. „Ovšemže ke mně už kuřáci nechodí, protože dodržuji zákon,“ říká například jeden z hostinských, kterým klesly za rok tržby zhruba o 20 procent. Zákazníci se výsměšně zeptají, zda si mohou zapálit, a pokud jsou odmítnuti, okázale oznamují, že půjdou tedy do kuřácké hospody, dodává.

Tato skupina podnikatelů již založila sdružení, které na nekalou konkurenci poukazuje a někdy ji také udává na příslušných úřadech. Předseda sdružení Práva nekuřáků Gérard Audureau přitom poukazuje na to, že po prvních čtyřech až pěti měsících od vyhlášení zákazu polevila policejní kontrola podniků. Když ale přijde udání, tak může být zle. Porušování zákona může vést až k uzavření zařízení.

Kuřáků neubývá
Podle francouzského úřadu pro prevenci kouření (OFT) zákaz nepřinesl snížení počtu kuřáků. Podle jeho údajů se v roce 2007 ve Francii prodalo 54 miliard cigaret, tedy zhruba stejné množství, jakého se dosáhne letos. Rok 2008 bude čtvrtým rokem po sobě, kdy je spotřeba více méně stejná.

Tažení proti kouření se dává do souvislosti se 70 tisíci úmrtími, které si tento zlozvyk každoročně v zemi vyžádá. Úplné nebo rozsáhlé zákazy kouření v restauracích zavedly již Británie, Irsko, Itálie, Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Litva, Černá Hora a Makedonie. Částečné zákazy v různém rozsahu platí ve čtrnácti dalších zemích, včetně České republiky.

Autoři:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč