Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Spiklenci slasti. Proč je tak lákavé uvěřit konspiračním teoriím

ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Premium
Věříte tomu, že AIDS vymyslela v šedesátých letech CIA jako prostředek pro vyhlazení černochů a gayů? Že bílé stopy, které za sebou na obloze zanechávají letadla, jsou ve skutečnosti chemtrails, pomocí nichž vlády ovlivňují naše myšlení? Anebo že je naše planeta vlastně placatá či že se koronavirus přenáší pomocí sítě 5G? Pak jste podlehli slasti konspiračního spiknutí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Kvůli fámám okolo covidu zemřelo na světě podle vědců nejméně 800 lidí. Jako prevenci pili metanol nebo savo

Pokud jste plánovali během koronavirového uvolnění vycestovat a přemýšleli jste zrovna nad Finskem, tak pozor. Tahle země podle debat na internetu vlastně neexistuje, bude lepší se jí raději vyhnout. To, co je na mapě nakresleno jako severská země, je totiž jen kus Baltského moře, který Japonsko spolu s Ruskem využívají pro lov ryb. Chudákům Finům namluvili, že bydlí ve Finsku, ve skutečnosti přitom přebývají ve východním Švédsku, jen o tom nemají ani potuchy.

Zrovna tenhle zeměpisný příklad konspirace je už extrémní, ale lidé věří bezpočtu více či méně realistických konspirací. Hlavním problémem všech senzacechtivých lidí však je, že si fakta s oblibou ledabyle překroutí tak, aby jim do teorie zapadala. Stačí zneužít předem připravené činy, nedostatečné vysvětlení událostí či jejich převracení a hlavně neochotu médií do hloubky se zabývat do očí bijícími případy, u nichž je zjevná manipulace s fakty – a živná půda pro teorie o „skutečném“ stavu věcí je na světě. Proč tomu tak je? Odpověď je snadná: věřit je jednodušší. A slastné.

Koronavirus jako zbraň

Konspirační teorie tu byly vždycky, jen jsme je tak vždycky nenazývali. V minulosti lidé věřili na zázraky, kouzla i nadpřirozená stvoření. Tzv. pedagogická strašidla jako klekánice či polednice byla účinným nástrojem pro vystrašení nezbedných dětí, které odmítaly poslouchat rodiče, a i když tyhle příšery nikdy nikdo neviděl, ve společnosti panovala víra, že někde jsou, protože ten život je pak více napínavý. Jsou schované a číhají na své oběti, opravdu, někde tam jsou, sice je nikdo nikdy neviděl, ale tamten stín v rohu vypadá přesně jako vlkodlak… Nebo je to upír?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat