16. května 2009 10:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kousky Berlínské zdi jdou stále čile na odbyt

Němci se radují na padající Berlínské zdi, prosinec 1989 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci se radují na padající Berlínské zdi, prosinec 1989 | foto: ČTK

BERLÍN Dvacet let po pádu betonové bariéry, která za komunistické éry rozdělovala Berlín na dvě části, těží lidé z prodeje jejích částí. Volker Pawlowski není žádný filozof. Ale ve svém berlínském skladišti zaplněném betonovými fragmenty Berlínské zdi, úhledně uloženými v bednách od banánů, přemítá podnikatel nad tím, že člověk nemůže žít jen z téhle proslulé relikvie.

"Umřel bych hlady, kdybych to zkusil," tvrdí a rozhlíží se po skladu, v němž také prodává třpytkami poseté pohlednice a trička s dalšími berlínskými turistickými atrakcemi.

Dvacet let po pádu betonové bariéry, která za komunistické éry rozdělovala Berlín na dvě části, Pawlowski stále ještě nabízí větší či menší kusy zdi jako suvenýry.

Na úvod letošních vzpomínkových slavností plánovaných na 9. listopadu připomenou čelní němečtí představitelé 20. výročí pádu zdi, která byla součástí železné opony, emotivně laděnými projevy. Ale bývalý německý stavební dělník Pawlowski je pokud jde o nejnenáviděnější symbol studené války pragmatik. "Pro mě je tahle zeď artikl jako každý jiný. Je to byznys," vysvětluje Pawlowski, stojící uprostřed tisíců kousků zdi s nasprejovanými graffiti, srovnaných podle velikosti.

Těžce opevněnou, asi 160 kilometrů dlouhou zeď mezi východem a západem Berlína začaly jednotky východoněmecké Národní lidové armády stavět v srpnu 1961. Podle oficiálního zdůvodnění měla zajistit větší kontrolu hranice a zamezit pronikání protisovětských živlů do NDR. Hlavním důvodem byla ale snaha zabránit emigraci východních Němců na Západ.

Proražena byla v noci 9. listopadu 1989. Stovky lidí přezdívaných Mauerspechte postupně z její západní strany perlíky odsekávaly pestrobarevné kusy. Tato noc odstartovala měsíce euforie, pád komunismu - a pro Pawlowského, který pracoval na západní straně, lákavou příležitost. Teď je dodavatelem asi 90 procent reliktů ze zdi, které se prodávají v berlínských obchodech se suvenýry.

Poptávka je stále vysoká
"Tenhle nápad jsem dostal, když jsem na bleším trhu zahlédl člověka prodávajícího kusy zdi. Prostě jsem si pomyslel, že bych to uměl lépe," vzpomíná dvaapadesátiletý Pawlowski.

Teď má Pawlowski, jehož manželka a dcera mu s byznysem pomáhají, dost pozůstatků zdi na to, aby mu vystačily na desetiletí. Prodej betonových dílů prý ale tvoří jen asi pětinu jeho obchodování se suvenýry.

Poptávka po jeho zboží je stále ještě vysoká, zákazníci jsou teď ale náročnější. "Nejdůležitější je obal," tvrdí, zatímco jeden z jeho tří zaměstnanců upevňuje malý kousek zdi do akrylového rámu. Klienti teď prý chtějí sofistikovanější suvenýry než jen pouhé kousky obyčejného betonu.

ČTK