6. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Královna Velikonočního ostrova zatančila v ČR u sochy moai

Královna Lili Pate z Velikonočního ostrova v České republice propaguje svoji zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Lili Pate z Velikonočního ostrova v České republice propaguje svoji zemi. | foto: ČTK

Areál ekologického centra v Bohdalicích se na několik hodin pomyslně přeměnil na Velikonoční ostrov. U první kopie 3,5 metru vysoké sochy moai na Moravě, kterou tam postavili před dvěma týdny nadšenci, vystoupila královna Velikonočního ostrova Lili Pate s domorodými tanečníky.

Sešla se zejména s desítkami dětí, řekl za sdružení Jiří Novotný.

Titul královny je jen čestný. Získává jej na rok na folklorním festivalu Tapati některá z dívek. Jejím úkolem je prezentovat vlast a varovat před devastací přírody. Obyvatelé tohoto tichomořského ostrova s tím mají své zkušenosti. Při stavbě soch moai na něm jejich předci vytěžili všechny stromy.

Právě tento příběh se královna pokusila přiblížit desítkám dětí z Vyškovska, které se s ní u sochy sešly. Program zpestřilo taneční vystoupení pomalovaných domorodců z Tichomoří.

Královna Lili Pate z Velikonočního ostrova v České republice propaguje svoji zemi.

Královna Lili Pate z Velikonočního ostrova v České republice propaguje svoji zemi.

Členové sdružení Manner jí informovali i o svých plánech na vybudování archeo-ekoparku. Do dvou let jej bude tvořit celkem 19 přesných kopií moai. Největší bude sedmimetrová a na hlavě bude mít i tradiční klobouk.

"Doufáme, že po procházce a seznámením se s historií Velikonočního ostrova příchozí pochopí, že se k naší přírodě musíme chovat šetrněji než dosud, jinak vyčerpáme všechny zdroje a dopadneme jako stavitelé moai," dodal Novotný.

Lidovky.cz, ČTK