Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KSČ si před únorem 1948 "vydělávala" pašováním

Magazín

  18:58
PRAHA - Komunisté získali před únorem 1948 milionové částky z nelegálních operací svých členů ve státní správě. KSČ peníze využívala ke korumpování a na stranické akce. Tvrdí to historik František Hanzlík v knize Případ kapitán Adolf Püchler.

Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let foto: Reprofoto

Autor vycházel z Püchlerových výpovědí z let 1948 až 1949, které se dochovaly v archivech. Knihu vydal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a dnes večer se konal její křest v knihkupectví Academia na Václavském náměstí.

Püchler pracoval v tehdejší rozvědce, kterou již infiltrovala a ovládala komunistická strana. Šéf rozvědky Zdeněk Toman v roce 1946 Püchlerovi nařídil, aby nakoupil bižuterii, diplomatickou poštou ji propašoval do Anglie a tam prodal. Získané peníze Püchler odevzdal Tomanovi, který mu otevřeně přiznal, že peníze slouží zájmům KSČ. O obchodech věděli vysoce postavení funkcionáři, například Ludvík Svoboda nebo Rudolf Slánský.

Podobných transakcí se do roku 1948 uskutečnilo několik. Kolik peněz KSČ získala nelze přesně určit, šlo ale o milionové částky. Peníze se podle autora využívaly ke korumpování a platily se z nich různé stranické akce. Větší část zůstala pro užívání rozvědce.

KSČ skrytě získávala zdroje pro svou činnost i jinak. V roce 1946 například založila podnik Eupex, který oficiálně vlastnil soukromý podnikatel. Ten se zavázal financovat stranu ve volební kampani a darovat jí peníze na tiskařské stroje.

KSČ mu na oplátku přislíbila podporu svých lidí ve státních úřadech. Firma tak například získala povolení ministerstva na nákup říšských marek od národní banky. Za ty pak v německých okupačních zónách levně nakoupila zboží, které se ziskem prodávala v Československu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat