Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

KSČ si před únorem 1948 "vydělávala" pašováním

Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let | foto: Reprofoto

PRAHA Komunisté získali před únorem 1948 milionové částky z nelegálních operací svých členů ve státní správě. KSČ peníze využívala ke korumpování a na stranické akce. Tvrdí to historik František Hanzlík v knize Případ kapitán Adolf Püchler.

Autor vycházel z Püchlerových výpovědí z let 1948 až 1949, které se dochovaly v archivech. Knihu vydal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a dnes večer se konal její křest v knihkupectví Academia na Václavském náměstí.

Püchler pracoval v tehdejší rozvědce, kterou již infiltrovala a ovládala komunistická strana. Šéf rozvědky Zdeněk Toman v roce 1946 Püchlerovi nařídil, aby nakoupil bižuterii, diplomatickou poštou ji propašoval do Anglie a tam prodal. Získané peníze Püchler odevzdal Tomanovi, který mu otevřeně přiznal, že peníze slouží zájmům KSČ. O obchodech věděli vysoce postavení funkcionáři, například Ludvík Svoboda nebo Rudolf Slánský.

Podobných transakcí se do roku 1948 uskutečnilo několik. Kolik peněz KSČ získala nelze přesně určit, šlo ale o milionové částky. Peníze se podle autora využívaly ke korumpování a platily se z nich různé stranické akce. Větší část zůstala pro užívání rozvědce.

KSČ skrytě získávala zdroje pro svou činnost i jinak. V roce 1946 například založila podnik Eupex, který oficiálně vlastnil soukromý podnikatel. Ten se zavázal financovat stranu ve volební kampani a darovat jí peníze na tiskařské stroje.

KSČ mu na oplátku přislíbila podporu svých lidí ve státních úřadech. Firma tak například získala povolení ministerstva na nákup říšských marek od národní banky. Za ty pak v německých okupačních zónách levně nakoupila zboží, které se ziskem prodávala v Československu.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...