Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Kupte si letenku do vesmíru

Magazín

  14:34
PRAHA - Ode dneška si můžete koupit letenku do vesmíru i v Česku. Oficiální zahájení prodeje takzvaných vesmírenek oznámil Hanuš Němeček z cestovní kanceláře Typ, která v ČR zastupuje americkou společnost Virgin Galactic. První lety do kosmu plánuje na konec roku 2009, čeští turisté by se mohli dočkat následující rok.

Ilustrační foto. foto: AFP

Cena za pět minut ve stavu beztíže je stejná po celém světě a činí 200.000 amerických dolarů (3,2 milionu korun). CK Typ, která se specializuje na exkluzivní zájezdy na míru, již eviduje dva české zájemce o výlet na hranici atmosféry. Na celém světě je na seznamu vážných zájemců zatím 250 lidí, zhruba polovina jich pochází z USA. Češi jsou v pořadníku na 168. místě.

Kromě pětiminutového poletování po kabině je v ceně zájezdu zdravotní prohlídka, psychologická příprava a třídenní trénink na přetížení. "Ukázalo se, že ten výcvik nemusí být zdaleka tak dlouhý a náročný," řekla obchodní ředitelka Virgin Galactic Carolyn Wincerová.

Celková doba letu trvá asi dvě hodiny. Po návratu se turistovi dostane jednodenní odpočinek a o svých zážitcích si pobeseduje s těmi, které let teprve čeká.

Na kosmickou loď přispěl zakladatel Microsoftu
Lety Virgin Galactic budou startovat ze spaceportu (vesmírného letiště) v Novém Mexiku. Samotnou kosmickou loď vynese do výšky zhruba 15 kilometrů nosný letoun se dvěma trupy, teprve poté se zažehnou raketové motory a raketoplán se ocitne 110 kilometrů nad zemí. Cestující si užijí trojnásobek rychlosti zvuku a přetížení až 3g. Ve stavu beztíže stráví pět minut.

Společnost Virgin Galactic bude vozit vesmírné turisty lodí SpaceShipTwo. Ta je přímou nástupkyní SpaceShipOne, kterou sestrojil Burt Rutan za finančního přispění jednoho ze zakladatelů Microsoftu Paula Allena. V roce 2004 uskutečnila SpaceShipOne tři lety do vesmíru, a vyhrála tak cenu XPrize v hodnotě deseti milionů dolarů, určenou pro první soukromý raketoplán.

Příprava celého projektu stála Virgin Galactic 250 milionů dolarů a první SpaceShipTwo by měly být hotovy letos v létě. Pak bude následovat zhruba roční testování; v prvním roce komerčního provozu počítá firma s 500 klienty, během následujících deseti let chce odvézt do vesmíru až 50.000 lidí. První let je rezervovaný pro zakladatele skupiny Virgin Richarda Bransona a jeho rodinu, včetně devadesátiletého otce.

Virgin Galactic bude sice první soukromou společností, která odveze turisty do vesmíru, první turisté však již ve vesmíru byli. Využili možnosti dostat se na oběžnou dráhu na ruských lodích. Prvenství patří americkému podnikateli Dennisovi Titovi, který v roce 2001 strávil na oběžné dráze s ruskými kosmonauty téměř osm dní. Cesta s ruskou lodí je však desetinásobně dražší než cena letenky Virgin alactic.
Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...