Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kvůli množícím se krádežím koček zvažuje Británie jejich čipování

Kočka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kočka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN V Británii v době pandemie nemoci covid-19 výrazně vzrostl počet krádeží koček z domácností, o 12,3 procenta jen za rok 2020. Policie chce proti černému trhu s domácími mazlíčky bojovat jejich povinným čipováním, za odmítnutí registrace kočky by majiteli hrozila pokuta až 500 liber (asi 15 tisíc korun), napsal list The Guardian.

Návrh na povinné očipování koček je součástí širší vládní normy, která se zabývá krádežemi zvířat. Zákonodárci také například zvažují, že by zakázali prodej zvířat za hotovost. Elektronická platba za zvíře je jednou z možností, jak odcizeného tvora vystopovat a vrátit původním majitelům. Problémem nejsou ani tak zaběhnuté kočky, jako spíš zvířata s rodokmenem kradená kvůli zisku.

V Británii je přibližně 2,6 milionu koček, které nemají čipy. Cena některých šlechtěných ras může být i 2000 liber (téměř 60 tisíc korun) za jednu kočku.

V Británii se za loňský rok ztratilo také 2438 psů, o 19 procent více, než v roce předchozím. Podle britské asociace výrobců krmiva žije v zemi 12 milionů psů, o dva miliony více než před pandemií. Právě uzávěra a rostoucí objem času tráveného doma vedl mnohé Brity k nákupu domácích zvířat.

Podle sira Iaina Duncana Smithe jsou navrhované tresty příliš mírné. S výší výdělků za prodej kradených zvířat se zlodějům podle něj riziko vyplatí a „pokuta 250 liber není žádný problém“.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.