Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lenin prý nevydal příkaz k vraždě carské rodiny

  16:59
MOSKVA - Ruští vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy o tom, že by příkaz k zavraždění carské rodiny v roce 1918 vydal sám vůdce bolševiků Vladimir Lenin nebo jeho nejbližší spolupracovníci.

V. I. Lenin foto: Lidovky.cz

Ruské agentuře Interfax to řekl šéf týmu ruských vyšetřovatelů Vladimir Solovjov.

Poslední ruský car Mikuláš II., jeho manželka a jejich pět dětí bylo uvězněno a následně popraveno strážním oddílem bolševiků 17. července 1918 v Jekatěrinburgu na Urale. Ostatky cara a jeho rodiny byly v roce 1991 exhumovány a o sedm let později znovu pohřbeny v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla v Petrohradu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle některých historiků si v létě 1918 členové nejvyššího vedení bolševiků Lev Trockij, Lenin a Jakov Sverdlov vyměnili šifrované telegramy o přípravě vraždy. Lenin se v té době dozvěděl o údajném plánu československých legionářů na osvobození cara. Poslední telegram od Sverdlova potvrzující rozhodnutí o vraždě přišel údajně těsně před popravou.

"Neexistuje žádný dokument, který by potvrzoval, že Lenin nebo jiní lidé z Kremlu vydali příkaz k zastřelení carské rodiny," řekl Solovjov. "Pokud existovala ústní dohoda, žádný záznam se o ní nedochoval. Poprava byla provedena z rozhodnutí uralského oblastního sovětu," prohlásil.

Smrt carské rodiny

Téma smrti carské rodiny bylo v sovětské éře tabu, ale po rozpadu SSSR ruská justice případ znovu otevřela. Vyšetřování pak bylo čtyřikrát zastaveno a znovu obnoveno, než ho letos v lednu vyšetřovatelé popáté ukončili. Váhavost ruského přístupu k tragické události z roku 1918 potvrzuje i fakt, že teprve v roce 2008 byli Mikuláš II. a jeho rodina oficiálně uznáni za oběti politických represí.

ČTĚTE TAKÉ:

Pozůstalí - tedy členové ruské carské rodiny žijící v exilu - se dosud marně snažili získat od ruských úřadů oficiální informace o probíhajícím vyšetřování. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že carská dynastie Romanovců je rozdělena - údajnou hlavu carského rodu velkokněžnu Mariji Vladimirovnu část rodiny jako dědice trůnu neuznává.

Vyšetřovatel Solovjov oznámil, že představitelé carské rodiny převzali třísvazkové usnesení, jímž letos v lednu ruská justice vyšetřování carské popravy odložila. Dům Romanovců se usnesení dosud marně domáhal a získal ho až na základě rozhodnutí soudu.

Autoři: ,