Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Leninovo mauzoleum je v katastrofálním stavu. Čeká ho rekonstrukce

Magazín

  7:00
MOSKVA - Poprvé během jeho více než osmdesátileté existence čeká na mauzoleum bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v centru Moskvy generální rekonstrukce. Důvodem je podle ruského tisku katastrofální stav objektu, který na Rudém náměstí stojí od roku 1930.

Mumie Lenina foto: Reprofoto

Mauzoleum bylo u stěny Kremlu postaveno na místě někdejšího příkopu, který byl po válce v roce 1812 zasypán. V poslední době se podloží dalo do pohybu a stavba z červené žuly se silně naklonila. Navíc dovnitř zatéká, písmena tvořící nad hlavním vchodem mohutný nápis Lenin se uvolnila a dokonce hrozí, že začnou opadávat vnitřní obklady stěn.

Mauzoleum pod stanem

Opravy mají trvat čtyři měsíce a zrekonstruované mauzoleum bude znovu otevřeno 30. dubna příštího roku, napsal dnes list Moskevský komsomolec. Do té doby se objekt ocitne pod obřím stanem, do kterého bude vháněn teplý vzduch, aby práce mohly pokračovat i za nepříznivého zimního počasí.

ČTĚTE TAKÉ:

Po celou dobu má mumie komunistické ikony zůstat na svém místě. Od rozpadu Sovětského svazu, u jehož zrodu Lenin stál, se přitom v ruské společnosti vedou spory o další osud ostatků bolševického vůdce. Hlasy volající po zrušení mauzolea a po Leninově řádném pohřbu zůstávají v menšině. Za přívržence opačného tábora je mimo jiné považován prezident Vladimir Putin, jehož mluvčí tento měsíc prohlásil, že otázka odstranění Leninových ostatků není na pořadu dne.

Leninovy ostatky vydrží ještě stovky let

Lenin, občanským jménem Uljanov, v roce 1917 protivládních bouří v Rusku vyvolaných pokračující válkou a hladem využil ke státnímu převratu, takzvané Říjnové revoluci.

Zemřel v roce 1924 a jeho nabalzamované tělo bylo zprvu uloženo v dřevěném mauzoleum, které později nahradila kamenná budova. V ní Leninovi osm let dělala společnost mumie jeho následníka Josifa Stalina; ta byla odstraněna v roce 1961, poté co byly kritizovány Stalinovy zločiny.

Lenin opustil mauzoleum jen za druhé světové války, kdy v obavě před německými nálety bylo tělo evakuováno z Moskvy. Konzervace ostatků se postupně stala unikátním experimentem v oblasti balzamování; někteří odborníci tvrdí, že Leninovo tělo je v dobrém stavu a může být vystavováno ještě stovky let.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat