Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Leninovo mauzoleum je v katastrofálním stavu. Čeká ho rekonstrukce

Mumie Lenina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mumie Lenina | foto: Reprofoto

MOSKVA Poprvé během jeho více než osmdesátileté existence čeká na mauzoleum bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v centru Moskvy generální rekonstrukce. Důvodem je podle ruského tisku katastrofální stav objektu, který na Rudém náměstí stojí od roku 1930.

Mauzoleum bylo u stěny Kremlu postaveno na místě někdejšího příkopu, který byl po válce v roce 1812 zasypán. V poslední době se podloží dalo do pohybu a stavba z červené žuly se silně naklonila. Navíc dovnitř zatéká, písmena tvořící nad hlavním vchodem mohutný nápis Lenin se uvolnila a dokonce hrozí, že začnou opadávat vnitřní obklady stěn.

Mauzoleum pod stanem

Opravy mají trvat čtyři měsíce a zrekonstruované mauzoleum bude znovu otevřeno 30. dubna příštího roku, napsal dnes list Moskevský komsomolec. Do té doby se objekt ocitne pod obřím stanem, do kterého bude vháněn teplý vzduch, aby práce mohly pokračovat i za nepříznivého zimního počasí.

ČTĚTE TAKÉ:

Po celou dobu má mumie komunistické ikony zůstat na svém místě. Od rozpadu Sovětského svazu, u jehož zrodu Lenin stál, se přitom v ruské společnosti vedou spory o další osud ostatků bolševického vůdce. Hlasy volající po zrušení mauzolea a po Leninově řádném pohřbu zůstávají v menšině. Za přívržence opačného tábora je mimo jiné považován prezident Vladimir Putin, jehož mluvčí tento měsíc prohlásil, že otázka odstranění Leninových ostatků není na pořadu dne.

Leninovy ostatky vydrží ještě stovky let

Lenin, občanským jménem Uljanov, v roce 1917 protivládních bouří v Rusku vyvolaných pokračující válkou a hladem využil ke státnímu převratu, takzvané Říjnové revoluci.

Zemřel v roce 1924 a jeho nabalzamované tělo bylo zprvu uloženo v dřevěném mauzoleum, které později nahradila kamenná budova. V ní Leninovi osm let dělala společnost mumie jeho následníka Josifa Stalina; ta byla odstraněna v roce 1961, poté co byly kritizovány Stalinovy zločiny.

Lenin opustil mauzoleum jen za druhé světové války, kdy v obavě před německými nálety bylo tělo evakuováno z Moskvy. Konzervace ostatků se postupně stala unikátním experimentem v oblasti balzamování; někteří odborníci tvrdí, že Leninovo tělo je v dobrém stavu a může být vystavováno ještě stovky let.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?