Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Liberland formuje vlastní fotbalovou reprezentaci. Chce se připojit k FIFA

USA

  10:11
PRAHA - Samozvaný stát Liberland, jehož prezidentem se prohlásil Vít Jedlička, chce prorazit na fotbalových hřištích. Ministát, který Jedlička letos v dubnu vyhlásil na sporném území mezi Srbskem a Maďarskem, formuje vlastní fotbalovou reprezentaci. Podle trenéra Pavla Kosíka tak fanoušci dostanou možnost ztotožnit se s jeho barvami.

Vlajka Liberlandu. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Liberland po čtvrt roce. Nákup dronů i let prezidenta Jedličky do USA

„Fotbal je jeden z nejdůležitějších sportů, snažíme se v něm vyniknout,“ popsal motivaci pro založení reprezentace Jedlička. V příštím roce by prý mužstvo mohlo nastoupit k přátelskému zápasu s Monakem.

Trenéra fotbalového výběru Kosíka představil Jedlička v pátek společně s nově jmenovanými členy vlády. „Nepatří to úplně k politické reprezentaci, ale i tak je to pro nás významné,“ řekl.

Připojení k FIFA

Liberlandská fotbalová asociace se chce podle Kosíka připojit do organizace nečlenských států světové fotbalové federace FIFA. „Mistrovství světa těchto zemí v Gruzii v roce 2016 ještě nestihneme, ale šampionát v roce 2018 je rozhodně naším cílem,“ řekl. Pracuje asi s 30 sportovci. „Jsou to všechno hráči, kteří prošli nějakou reprezentací nebo minimálně prvoligovými juniorskými týmy, takže tým by měl být kvalitní,“ uvedl.

Jedličkův Liberland už představil poštovní známky. A chce koupit dron na obranu

Kosík považuje fotbal za cestu, jak Liberland představit fotbalovým příznivcům. „Pro řadu fanoušků to bude příležitost se ztotožnit s barvami Liberlandu, potažmo jeho idejemi,“ soudí. Jedlička založil Liberland jako stát, který ctí princip „žít a nechat žít“.

Území Liberlandu leží v meandru řeky Dunaj mezi Srbskem a Chorvatskem. Podle Jedličky se jedná o území nikoho. Stát žádná země oficiálně neuznala. Jeho zakladatel počítá s tím, že v průběhu roku 2017 by se na území o rozloze přibližně sedm kilometrů čtverečních mohli usídlovat lidé.

Autor: