Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidé bojují s vedrem nakládanými švestkami, vestami s ledem nebo psím masem

(ilustrační snímek) Horké dny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Horké dny. | foto: Yan Renelt, MAFRA

BERLÍN Vlna veder, která sužuje severní polokouli, přinesla řadu kreativních nápadů, jak se ochladit, od ledového klubu v Berlíně po nakládané švestky v Tokiu. Píše o tom list The Guardian.

V Jižní Koreji se lidé uchylují do klimatizovaných nákupních center, některá hlásí i 20procentní zvýšení návštěvnosti. Z horka profitují také dodávkové služby, které zásobují potravinami ty šťastnější, kteří mají doma klimatizaci. Populární jsou také vesty plné ledu nebo chladících gelů, o bateriových a solárních větrácích ani nemluvě.

Za hranicemi v Severní Koreji, kde na provoz klimatizace není v řadě budov dost elektřiny, lidé vzali útokem potoky, řeky a nádrže. Výrazně tam ale také stoupla spotřeba psího masa, které je v horkých dnech tradičním pokrmem. Říká se o něm totiž, že zvyšuje vytrvalost.

Lidé v Japonsku se vyrovnávají s teplem pojídáním nakládaného ovoce. Velmi slané švestky známé jako umeboši jsou v létě oblíbené, protože pomáhají doplňovat sůl, kterou tělo vyloučí s potem. V Tokiu se na veřejných místech používají zařízení rozprašující mlhu. Stejnou technologii hodlají nasadit organizátoři olympijských her v Tokiu v roce 2020.

V Německu lidé hledají úlevu kdekoli, v muzeích i v mrazáku. Jeden supermarket v Hesensku nabízí zákazníkům za tři eura (asi 77 korun) dvě minuty v chladírenské místnosti. Na návštěvnost si nemůže stěžovat noční klub Angiyok, který nabízí služby mezi 60 tunami ledu. Teplota v místnosti je 10 stupňů Celsia a pokud je to pro někoho málo, může si půjčit bundu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....