Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Litevec ovládá svou bionickou ruku mozkem

Magazín

  6:16
MOCISKAI (LITVA) - Napít se vody ze sklenky, uchopit do ruky vidličku: taková prostá gesta dnes může vykonávat Martynas díky bionické protéze, píše agentura AFP. Jednadvacetiletý Litevec se narodil s vrozenou vadou, která mu znemožňovala používat ruce.

Litevec ovládá svou bionickou ruku mozkem foto: YouTube

Podle jeho rakouského chirurga je prvním člověkem na světě, který má bionickou ruku ovládanou mozkem. Lékařská věda udělala v posledních letech velký pokrok pokud jde o bionické protézy. Dosud se však všechny případy, o nichž se zmiňuje odborný tisk, týkaly osob s amputovanými pažemi.

První pacient

Martynas Girulis se ve své kuchyni jen otáčí. Servíruje si jídlo, s vidličkou napichuje několik brambor z hrnce a klade si je na talíř. Nalévá si sklenku vody, kterou pak pije s pomocí brčka. Vyjímá několik potravin z ledničky, znovu je tam ukládá a položí na stůl vázu s květinami.

Italský chirurg chce do dvou let transplantovat hlavu

Ještě před několika měsíci měl paže ohnuté v loktech a zcela nehybné. „Je prvním pacientem trpícím vrozenou vadou, který se podrobil této operaci,“ říká doktor Oskar Aszmann, který mladého muže loni 4. listopadu ve Vídni operoval. Tento rakouský chirurg, který se 20 let specializuje na nervovou chirurgii, vyvinul koncepci „bionické rekonstrukce“ a první operaci provedl v roce 2010.

Martynas Girulis se narodil s artrogrypózou, chorobou svalů a nervů znemožňující jakékoli otočení a ohnutí v pažích a v menší míře i v dolních končetinách. Chodit mohl teprve v šesti letech, po šesti operacích v Litvě a ve Švédsku. Stále však potřeboval pomoc třetí osoby v každodenním životě.

„Zcela nedávno jsme viděli mnohá vylepšení, která zvyšovala možnosti protéz rukou a poskytovala určitý návrat citlivosti. Možnosti, jak usnadňovat život postiženým osobám, se zdají být velmi slibné,“ uvedl profesor Federální polytechnické školy v Lausanne Silvestro Micera, který tyto protézy vyvíjí.

„Jako chlapec byl velmi aktivní, dokonce se naučil jezdit na kole, kde se opíral o řídítka horní polovinou těla,“ říká jeho matka Danguole Giruliénová. Jeho život se změnil 28. února 2011. „Řítil se po schodech a křičel: Našel jsem ruku!“ vzpomíná.

Martynas Girulis díky internetu objevil profesora Aszmanna, specializujícího se na bionické rekonstrukce na lékařské fakultě Vídeňské univerzity. Za tři a půl roku dostal svou protézu.

Dříve než se amputovala jeho nehybná pravá ruka, aby se udělalo místo pro bionickou, bylo třeba transplantovat nervy na úrovni ramene, aby měl mladý muž nervové spojení ovládající protézu. Musel rovněž po dobu jednoho roku posilovat rameno.

Kolik stojí protéza?

„Ovládat tuto ruku je jako řídit vrtulník,“ vysvětluje mladík, který má stále úsměv na rtech. Aby to zvládl, musel cvičit, zejména s virtuální rukou na počítači, kterou musel pohybovat myšlenkou, a přitom na jiné obrazovce sledovat svou svalovou aktivitu za pomoci elektrod.

„To, co mi dnes dělá radost, je možnost dělat takové drobnosti, jako je vzít do ruky vidličku nebo se držet v autobuse,“ svěřuje se Martynas, který dálkově ukončuje středoškolské vzdělání a uvažuje o tom, že bude studovat psychologii. Cenu bionické protézy, 92 000 eur (asi 2,6 milionu Kč), a amputaci za 5000 eur (140 000 Kč) hradila z 80 procent litevská zdravotní pojišťovna.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!