7. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Londýně chtějí zrestaurovat slavnou Freudovu pohovku

Londýn hledá peníze na restaurování slavné Freudovy pohovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn hledá peníze na restaurování slavné Freudovy pohovky | foto: ČTK

LONDÝN Londýnské muzeum lékaře Sigmunda Freuda hledá sponzora na restaurování pohovky, na které slavný Rakušan prováděl psychoanalýzu, jejímž zavedením se nejvíce proslavil.

Na obnovu možná nejznámějšího kusu nábytku na světě muzeum potřebuje podle britského listu The Guardian 5000 liber (152 000 korun).

Kanape, na kterém se lidé s psychickými problémy Freudovi svěřovali, dostal lékař od jedné své bohaté vídeňské pacientky kolem roku 1890. Pohovka se přestěhovala do Londýna v roce 1938 stejně jako Freud, který sem utekl s rodinou před nacisty. Dosud je v místnosti, kde lékař prováděl své poslední konzultace před svou smrtí o rok později.

"Mnoho lidí pojímá návštěvu Freudova muzea jako určitou duchovní pouť a pohovka je věcí, kterou s ním spojují nejvíc," řekla Dawn Kempová, ředitelka muzea, které vzniklo v bývalém Freudově domě na severu Londýna. Zakladatel psychoanalýzy se narodil 6. května 1856 v rakouskouherském městě Freiberg in Mähren, dnešním Příboru na Moravě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz