10. září 2009 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milionářka poslala pro svého psa konvoj luxusních vozů

Tibetský mastif | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tibetský mastif | foto: Reprofoto

PEKING Monumentální přivítání připravila jistá čínská milionářka svému psovi. Na tibetského mastifa (alias tibetskou dogu), za něhož nová panička zaplatila čtyři miliony jüanů (přes 10,2 milionu Kč), čekalo na letišti v Si-anu několik desítek luxusních vozů.

Paní Wang již dlouho toužila po příslušníkovi téhle rasy, která je v Číně velmi ceněná. Nakonec se svým přítelem našla jednoho vhodného v provincii Čching-chaj, odkud s ním ve středu přiletěla do metropole provincie Šan-si.

Na přání milionářky ji i s jejím novým mazlíčkem přijel přivítat konvoj 30 mercedesů s přáteli a zároveň i milovníky tohoto plemena. K uvítání černého chlupáče nechyběl ani rudý transparent s příslušným uvítacím nápisem. "Zlato lze penězi ocenit, ale tohohle tibetského mastifa ne," prohlásila mladá žena.Tibetský mastif

Podle časopisu Chu-žun, který zveřejňuje seznamy čínských boháčů, je v této zemi 825.000 lidí s osobním majetkem přesahujícím deset milionů jüanů. Většina z nich tvrdí, že současná finanční krize na jejich životní styl žádný dopad nemá.

Historie plemena tibetské dogy začíná před 4000 lety. V Tibetu se ve 3. století před naším letopočtem vyskytovali psi ohromných rozměrů. Byli ceněni pro svoji velikost a statečnost. Marco Polo při své cestě po Číně popisoval psy velikosti osla. Chovala je především aristokracie pro lov a ochranu chrámů. Tibetské mastify také dostal jako dárek Alexandr Makedonský pro lov lvů a slonů. Kvality těchto psů vysoce uznávali starověcí Římané.

Potomci tibetských mastifů se rozšířili po Evropě. Ve své domovině ve Střední Asii a v Himálaji se začali užívat pro pasení a ochranu dobytka.

Lidovky.cz