Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Milovníci vláčků plesají, dostali největší dárek

Magazín

  15:13
PRAHA - Největší modelovou železnici v Česku otevřeli pod názvem Království železnic na pražském Smíchově. Vláčky zde jezdí na ploše 115 metrů čtverečních pod zmenšeninami Ještědu nebo Trosek, na miniaturních silnicích je běžný provoz, v kavárnách sedí lidé a na dětském hřišti si hrají děti, vše v měřítku 1:87.

největší modelová železnice v Česku je na Smíchově foto: kralovstvi-zeleznic.cz

Miniaturní policisté řídí dopravu po nehodě a hasiči vyjíždějí k požáru. Součástí modelu jsou i detaily jako reklamní billboardy či graffiti na nádražích a vagonech. V pravidelném intervalu se zde také střídá den a noc, aby bylo možné vidět železnici i ve tmě, osvětlenou lampami.Autorem myšlenky je modelář Matěj Hron, který s týmem spolupracovníků sestavoval model sedm měsíců. Vzorem pro český model byla modelová železnice Miniatur Wunderland v Hamburku, které se podle Hrona snažili autoři přiblížit "možná ne s německou precizností, ale s českým srdíčkem".

Železnice je už nyní největší v republice. Do budoucna by se měla stát největší ve střední a východní Evropě, s rozlohou 1008 metrů čtverečních. Práce na dalších sekcích začne prakticky ihned a nové tratě by měly být zpřístupněny prostupně během pěti let. Kromě dominant České republiky chystají modeláři také sekci věnovanou starším vláčkům, americké železnici a japonským rychlovlakům.

Království železnic se nachází v komplexu Anděl City a je otevřeno každý den od 09:00 do 21:00 za 150 korun pro dospělé a 100 korun pro děti. Od července do konce září bude vstupné zlevněno o 30 procent a návštěvníci mají možnost získat slevu, pokud se prokážou platnou jízdenkou Českých drah, které jsou partnerem projektu.
Autor:

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč