25. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Most v Kalkatě rezne. Indové na něj plivají

Most v Kalkatě rezne, Indové na něj pořád plivají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most v Kalkatě rezne, Indové na něj pořád plivají. | foto: Reprofoto

Indický most Hovrah spojující stejnojmenné město s Kalkatou, býval symbolem druhého hlavního města bývalého britského impéria. V současnosti se ale stal jedním velkým plivátkem a sliny chodců smíšené s rozžvýkanými listy betelu, arekových oříšků, tabáku a hašeného vápna způsobují korozi masivního mostu.

Aby most postavený v roce 1937, v němž není jediný šroub, zachránili, přišli indičtí inženýři s myšlenkou pokrýt kovové nosníky mostu sklolaminátem. Most má celkem 78 nosníků držících jeho 26.500 tun oceli, stejně jako půl milionu chodců a stejný počet vozů, které ho denně použijí, píše zpravodajský server BBC News.

Sliny Indů smíšené s rozžvýkanými listy betelu způsobují korozi mostu.

Sliny Indů smíšené s rozžvýkanými listy betelu způsobují korozi mostu.

Úřady uvádějí, že koroze nosníky postupně ujídá a ohrožuje samotnou stavbu. Indové jsou zvyklí žvýkat tabák s hašeným vápnem, anebo betelové lístky smíchané s arekovými oříšky, hašeným vápnem a dalšími přísadami. Červenohnědé sliny z obou směsí plivají, kam se dá.

Nápis 'Neplivat' nepomáhá, na řadu přijdou bohové

Přístavní úřady se pokusily chodce od plivání odradit, ale bez valného úspěchu. Dlouho nevydrží ani průběžné vyměňování kovových plátů či chemické nátěry. Proto má nyní přijít na řadu sklolaminát.

"Chceme jím zakrýt základny nosníků. Je omyvatelný, a tak kdykoli se sliny nahromadí, můžeme sklolaminátový povrch umýt. Celý projekt bude hotový během tří až čtyř měsíců," řekl M.L. Mína, šéf Kalkatského přístavního trustu, který most postavil a udržuje. Sklolaminát bude do výšky dvou metrů a má k nosníkům pevně lnout, aby sliny nemohly prosáknout pod něj.

Pomoct má ovšem i "božská síla". Kromě nápisů NEPLIVAT budou na sklolaminátových deskách také obrázky indických bohů a bohyň v naději, že na ně si lidé plivat nedovolí.

Lidovky.cz, ČTK