Nejníže položenou vodní nádrž s nejslanější vodou na světě ohrožuje nedostatek vody. Moře, kterým prochází hranice mezi Jordánskem, Izraelem a palestinským Západním břehem plní odnepaměti vodou biblická řeka Jordán. Ta je však také hlavním zdrojem sladké vody pro oblast Izraele, Palestiny, Jordánska i přilehlé části Sýrie. Lidé proto nyní odčerpávají až 90 procent průtoku řeky. Vypařování pak převládá nad přítokem a hladina Mrtvého moře již po dvě desítky let neustále klesá (řádově o metr ročně).
Kromě poklesu hladiny se však vynořil další problém, o němž ochránci životního prostředí hovoří jako o ekologické katastrofě. V okolí turisticky oblíbených lázní Ein Gedi na izraelském pobřeží se začala lidem doslova propadat zem pod nohama. Od doby, kdy v první z děr zmizel zaměstnanec jednoho z hotelů, uplynulo osm let. Nyní pláže vypadají jako po bombardování - desítky metrů hlubokými prohlubněmi jsou doslova poseté a další přibývají. Procházka po pobřeží se tak podobá ruské ruletě. „Bývala to rajská zahrada. Dnes je zničená,“ říká jeden z místních zaměstnanců Šimon Šukrun.
Podle geologů není příčinou propadající se země jen pokles hladiny. Ustupující voda za sebou zanechává podzemní jeskyně pokryté krustou ze soli, minerálů a písku. Zkázu pak dokončuje dešťová voda stékající po přilehlých skálách, která tuto krustu pomalu rozpouští. Propadat se začínají i části hlavní silnice, která lemuje téměř celé pobřeží. Vlády Jordánska, Izraele a Palestiny se domnívají, že na pokles hladiny našly recept. Loni podepsaly dohodu o výstavbě velkokapacitního převaděče vody z Rudého moře, který by měl do pěti let začít fungovat. Ekologové se však obávají, že nahrazení sladkovodního přítoku mořskou vodou způsobí víc škody než užitku.
Mrtvé moře umírá žízní
EIN GEDI -
Problémem je odčerpávání vody z přítoku a propadání půdy.Od doby, kdy v první z děr zmizel zaměstnanec jednoho z hotelů, uplynulo osm let.