• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Vzácná tekutina plná minerálů a soli se podobá spíše oleji než vodě. | foto: Marwan NaamaniAFP

Mrtvé moře umírá žízní

Magazín
  •   11:16
EIN GEDI - Problémem je odčerpávání vody z přítoku a propadání půdy.Od doby, kdy v první z děr zmizel zaměstnanec jednoho z hotelů, uplynulo osm let.

Nejníže položenou vodní nádrž s nejslanější vodou na světě ohrožuje nedostatek vody. Moře, kterým prochází hranice mezi Jordánskem, Izraelem a palestinským Západním břehem plní odnepaměti vodou biblická řeka Jordán. Ta je však také hlavním zdrojem sladké vody pro oblast Izraele, Palestiny, Jordánska i přilehlé části Sýrie. Lidé proto nyní odčerpávají až 90 procent průtoku řeky. Vypařování pak převládá nad přítokem a hladina Mrtvého moře již po dvě desítky let neustále klesá (řádově o metr ročně).

Kromě poklesu hladiny se však vynořil další problém, o němž ochránci životního prostředí hovoří jako o ekologické katastrofě. V okolí turisticky oblíbených lázní Ein Gedi na izraelském pobřeží se začala lidem doslova propadat zem pod nohama. Od doby, kdy v první z děr zmizel zaměstnanec jednoho z hotelů, uplynulo osm let. Nyní pláže vypadají jako po bombardování - desítky metrů hlubokými prohlubněmi jsou doslova poseté a další přibývají. Procházka po pobřeží se tak podobá ruské ruletě. „Bývala to rajská zahrada. Dnes je zničená,“ říká jeden z místních zaměstnanců Šimon Šukrun.

Podle geologů není příčinou propadající se země jen pokles hladiny. Ustupující voda za sebou zanechává podzemní jeskyně pokryté krustou ze soli, minerálů a písku. Zkázu pak dokončuje dešťová voda stékající po přilehlých skálách, která tuto krustu pomalu rozpouští. Propadat se začínají i části hlavní silnice, která lemuje téměř celé pobřeží. Vlády Jordánska, Izraele a Palestiny se domnívají, že na pokles hladiny našly recept. Loni podepsaly dohodu o výstavbě velkokapacitního převaděče vody z Rudého moře, který by měl do pěti let začít fungovat. Ekologové se však obávají, že nahrazení sladkovodního přítoku mořskou vodou způsobí víc škody než užitku.

Autoři: Lidové noviny