22. ledna 2015 6:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Muslimský vězeň může nosit delší vousy, rozhodl soud

Vězení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Nejvyšší soud Spojených států se zastal muslimského vězně, kterému vedení věznice v Arkansasu nechtělo povolit, aby měl delší vousy. Podle justice Gregory Holt, nazývající se Abdul Maalik Muhammad, může nosit vousy o délce až 1,3 centimetru v souladu se svým náboženským přesvědčením.

Američan Holt, který si odpykává trest doživotního žaláře za loupež a domácí násilí a konvertoval k islámu, požádal Nejvyšší soud nosit alespoň centimetrové vousy. Jedná se podle něj o kompromis mezi dlouhými vousy v duchu jeho náboženství a půlcentimetrovými vousy povolenými ve věznicích v Arkansasu. Informovaly o tom tiskové agentury.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle rozhodnutí soudců, které bylo jednomyslné, vězeňské úřady v tomto americkém státě porušují zákon, který chrání náboženské praktiky. Soud odmítl argumentaci věznice, že i tak krátké vousy by mohly usnadnit pašování nějakých věcí či zaměnit totožnost vězně.

Připomněl, že 40 z 50 amerických států umožňuje vězňům nosit podobné vousy, pokud to požaduje jejich víra. Devět členů Nejvyššího soudu tvoří šest katolíků a tři Židé. Jako obvykle i nyní jasně podpořili svobodu náboženského vyznání, poznamenala agentura AFP.

ČTK, Lidovky.cz