Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum v Liberci nechalo barokní lustr změnit na funkční exponát

Magazín

  6:56
LIBEREC - Ve funkční exponát se proměnil barokní lustr, který byl více než 100 let ukrytý na půdě Severočeského muzea v Liberci. Renovaci provedla Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.

Lustr získalo muzeum v roce 1904 pro výstavu o historii skla, kterou tehdy připravil Edmund Pazaurek. Lustr pro výstavu zapůjčil František hrabě Clam-Gallas a poté ho nechal muzeu darem. foto: ČTK

„Lustr by se měl stát v muzeu jedním z páteřních exponátů nové expozice barokního umění, která vznikne v rámci velké rekonstrukce muzea,“ řekl ředitel muzea Jiří Křížek. Modernizace za téměř 100 milionů korun začne příští rok na jaře a potrvá zhruba rok a půl.

Lustr získalo muzeum v roce 1904 pro výstavu o historii skla, kterou tehdy připravil Edmund Pazaurek. Lustr pro výstavu zapůjčil František hrabě Clam-Gallas a poté ho nechal muzeu darem. Podle Křížka byl na půdě od skončení výstavy až do loňska, kdy se ho ujala sklářská škola. Na renovaci přispěla Nadace Preciosa.

V libereckém Severočeském muzeu rozsvítíli 27. ledna zrenovovaný barokní lustr

Podle ředitele školy Pavla Kopřivy je to barokní lustr prácheňského typu z druhé poloviny 18. století vytvořený ve firmě Elias Palme v Kamenickém Šenově. „Byla to taková krásná smyčka, kdy se po nějakých 250 letech lustr dostal opět na šenovský pracovní stůl,“ uvedl Kopřiva. Práce na něm byla podle něj dobrá zkušenost jak pro studenty, tak pro pedagogy. Museli vymyslet novou technologii a díky dílenskému učiteli Tomáši Sieberovi se to povedlo.

„Byla to velká výzva. Tento lustr byl původně rozsvícen klasickými knotovými svíčkami. Museli jsme vyvinout něco, co bude svítit podobně jako svíčka, ale nebude to na oheň. Tak jsme se dostali k technologii led čipu, který ale musel být tak ukryt, aby nebyly vidět vodiče,“ uvedl Kopřiva.

Vnitřkem ramen lustrů dráty vést nemohli, neboť nejsou dutá. Navenek ale nic rušivého vidět není. „Svítí o něco více, než by svítil na původní svíčky,“ uvedl Sieber. Podle něj je lustr z 90 procent původní. Nové jsou některé háky, krycí mísy a tulejky, což provedl sklářský mistr Petr Novotný.

Lustr nyní osvětluje prostor v prvním patře, kde je expozice užitného skla....
Podle ředitele školy Pavla Kopřivy je to barokní lustr prácheňského typu z...

Lustr nyní osvětluje prostor v prvním patře, kde je expozice užitného skla. Zůstane tam do doby, než začne rozsáhlá modernizace muzea. Součástí prací je obměna expozic na ploše 2500 metrů čtverečních. Ze současných zůstane jen expozice historických automatofonů. V rámci rekonstrukce se vymění elektroinstalace, nová bude klimatizace, osvětlení i zabezpečení.

Zlepší se i zázemí pro návštěvníky - nová bude recepce, pokladna, toalety, šatny, výtahy. Na modernizaci získal zřizovatel muzea, Liberecký kraj, evropskou dotaci. Pokryje 85 procent nákladů.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat