13. května 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Expo do Jižní Korey přijedou až dva miliony lidí

Zahájení světové výstavy EXPO 2012 v jihokorejském Josu si nenechaly ujít desítky tisíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení světové výstavy EXPO 2012 v jihokorejském Josu si nenechaly ujít desítky tisíc lidí. | foto: ČTK

JOSU (JIŽNÍ KOREA) Desítky tisíc návštěvníků zamířily hned první den na světovou výstavu Expo 2012, která začala v sobotu v jihokorejském městě Josu. Výstava s názvem Žijící oceán, zasvěcená budoucnosti mořských ekosystémů, potrvá do 12. srpna. Celkem by ji mohlo navštívit na dva miliony lidí, včetně 500 až 800 tisíc cizinců, informovala agentura AFP.

Příprava světové výstavy trvala Jižní Koreji čtyři roky a investice se odhadují na deset miliard dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejsme ale pod tlakem... naším cílem je přitáhnout skutečné návštěvníky. Lidi, kteří přijdou proto, že chtějí doopravdy přijít, ty, kteří se o akci doslechli příznivé informace od jiných lidí. Nechceme uměle zvyšovat čísla rozdáváním vstupenek zdarma či zvaním skupin," řekl novinářům mluvčí organizačního výboru Čo Jong-hwang.

Návštěvníci Expa v jihokorejském Josu sledují roboty.

Návštěvníci Expa v jihokorejském Josu sledují roboty.

Česko se nezúčastní. Nevyhovuje nám téma

Na výstavě jsou pavilony stovky zemí a dvacítky organizací či podniků rozmístěné na ploše tedy 271 hektarů. Česká republika se s ohledem na téma Expa neúčastní.

Vchodu na výstaviště dominuje Big-O, velká vodní obrazovka o průměru 47 metrů, na niž se zobrazují laserové projekce či světelné show. K lákadlům patří i obří akvárium Aqua Planet, v němž je 280 druhů ryb, rostlin i mořských savců.

Lidovky.cz, ČTK