Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Na švédském ostrově Gotlandu dohlíží na dodržování koronavirových opatření rytíři

Švédský ostrov Gotland vyslal do boje s koronavirem rytíře na koních foto: Reuters

Stockholm - Švédský ostrov Gotland vyslal do boje s koronavirem rytíře na koních. Osm mužů v plné zbroji bude dohlížet na dodržování předepsaných rozestupů, informovala agentura AFP. Hlídkovat budou především na místech, která mají v oblibě turisté.
  5:00

„Máme tři poselství: dodržujte rozestupy, pravidelně si myjte ruce a zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře,“ řekl AFP Lennart Borg. Právě jej napadlo poslat do boje s koronavirem středověké křižáky. „Když se k vám blíží sedmisetkilový kůň, uděláte vše, co vám řeknou,“ dodal Borg.

Švédsko ekonomiku nezachránilo, propadne se až o šest procent. Země má přitom více mrtvých než okolní státy

Muži převlečení za rytíře z 12. století běžně pracují pro šermířskou společnost Torneamentum, která v létě pořádá rytířské turnaje. Kvůli pandemii covidu-19 se ale letos konat nemohou, a jezdci se tak s vervou vrhli do nového boje - za dodržování hygienických pravidel. Místo dřevců namířených na protivníka ovšem mají v rukou praporce s nápisy jako „Dodržuj rozestupy“ či „Zůstaň doma, máš-li symptomy“.

Podle Svena Monteliuse, který je hlavním hygienikem ostrova Gotland, budou rytíři lidem připomínat to, „co všichni vědí, na co ale občas zapomínáme, když v létě věnujeme pozornost jiným věcem“.

Poprvé vytáhli „covidoví rytíři“ do boje v pondělí, kdy vítali turisty přijíždějící na Gotland trajektem ze švédské pevniny. V následujících týdnech je bude možné spatřit na plážích, u historických památek a na dalších místech, kde se shromažďují turisté.

Gotland, který leží v Baltském moři, asi 200 kilometrů jižně od Stockholmu, je populární turistickou destinací. V roce 2018 navštívilo ostrov, který má 58.700 obyvatel, celkem 950.000 lidí. Letos na Gotland míří kvůli omezením, které způsobila v cestování pandemie covidu-19, převážně Švédové.

Gotland patří se zhruba dvěma sty potvrzenými případ nákazy koronavirem a šesti úmrtími k nejméně zasaženým regionům Švédska. Země nezavedla v boji s šířením viru tak přísná opatření jako většina evropských zemí a spoléhala na zodpovědné chování obyvatel. Celkem se ve Švédsku podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdilo přes 78.700 případů nákazy. S covidem-19 v zemi zemřelo 5676 lidí.

jrm

Autor: