Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na koncert v Barceloně přišlo 5000 lidí, všichni s negativním testem. Ani tak nesměli odložit respirátor

Magazín

  5:00
Barcelona - Na 5000 fanoušků rockové hudby muselo podstoupit rychlotest na covid-19, aby se mohli zúčastnit sobotního živého koncertu v Barceloně. Pokud se akce ukáže jako úspěšná, mohla by být cestou z koronavirové krize pro celou hudební branži ve Španělsku i dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

Večerní vyprodané vystoupení rockové skupiny Love of Lesbian si podle odhadů přišlo do kryté haly Palau Sant Jordi poslechnout 5000 lidí, kteří nemuseli dodržovat pravidla rozestupů. Povinné byly kromě negativního testu pouze respirátory.

Na koncert v Barceloně přišlo 5000 lidí, všichni měli negativní test covid-19.
Večerní vyprodané vystoupení indie rockové skupiny Love of Lesbian si podle...

Polovina Izraelců už dostala dvě dávky vakcíny a je plně imunizovaná. Úřady stále uvolňují restrikce

„Tento koncert je o vzrušení z toho vyjít si ven, užívat si kultury a tancovat ve víceméně bezpečném prostředí,“ řekl 47letý učitel Sebastian ve chvíli, kdy se před hudebním vystoupením nechával testovat na covid-19. „Budeme tancovat a mít se skvěle.“

Experimentální mejdan v časech koronaviru. Holandsko testuje, jak proti viru zabezpečit hromadné akce

Pilotní koncert, který schválily zdravotnické úřady, poslouží jako zkouška toho, zda se podobné akce budou moci opět začít konat. „Bude bezpečnější být v Palau Sant Jordi než chodit po ulici,“ řekl jeden z organizátorů Jordi Herreruela.

Zdravotníci s kompletním ochranným vybavením před koncertem prováděli antigenní testy na třech místech katalánské metropole. Výsledek přišel testovaným po deseti až 15 minutách prostřednictvím mobilní aplikace. V sobotu v poledne, kdy byla otestována asi polovina účastníků koncertu, testy odhalily tři případy koronaviru, řekl dohlížející lékař Josep Maria Libre. Nakažení se akce zúčastnit nesměli a bylo jim vráceno vstupné, které zahrnovalo jak samotný test, tak i respirátor.

„Lidé perfektně pochopili opatření, která jsme přijali,“ řekl jiný z organizátorů Dani Poveda. „Je to velmi zodpovědné obecenstvo (...) Víme, že všichni budou na tento koncert nahlížet jako na případný vzor pro to, jak pokročit v boji s pandemií, která způsobila tolik škod jak našemu odvětví, tak mnoha dalším.“

Autor: