10. června 2016 6:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na nábřeží v Kadani budou dvě sochy Maxipsa Fíka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jiří Šalamoun: Maxipes Fík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šalamoun: Maxipes Fík | foto: Jiří Šalamoun/ Licence: Česká televize

KADAŇ Na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani budou stát dvě sochy oblíbeného pohádkového psa. Původně vedení města zamýšlelo, že umístí na nábřeží pouze jednu sochu Fíka, který je maskotem města.

„Z doručených návrhů radní ale dva zaujaly natolik, že moderně stylizovaná podoba Maxipsa Fíka bude stát na začátku nábřeží a u dětských hřišť bude umístěn Fík ve své tradiční podobě,“ řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

MAXIPES FÍK

Postava Maxipsa Fíka je s Kadaní spojena prostřednictvím autora večerníčkového seriálu Rudolfa Čechury, který žil v dnes již zaniklé obci Ahníkov nedaleko Kadaně. Svou hereckou kariéru v Kadani začal i Josef Dvořák, který večerníček namluvil. Nábřeží Ohře se ze zchátralého území proměnilo ve vycházkovou zónu, který nese právě jméno kreslené postavičky. Do revitalizace nábřeží Maxipsa Fíka město v minulosti s pomocí evropských dotací vložilo přes 150 milionů korun.

„Návrhů se nám sešlo celkem sedm, byly velmi pěkné, ale nemohli jsme se shodnout, které bychom vybrali. Nakonec jsme se dohodli na dvou návrzích - jeden je takového modernějšího typu, druhý je klasický. Oba návrhy jsme poslali panu profesoru Jiřímu Šalamounovi, který je autorem kresby Maxipsa Fíka, ke schválení. Pan Šalamoun nám tyto návrhy oba odsouhlasil. Počítáme, že někdy na podzim by obě sochy měly na nábřeží stát,“ řekl Kulhánek.

Autorem moderní sochy Fíka je Michal Fiala z Buštěhradu a bude vytvořena z nerezové oceli. Autorem druhého návrhu je František Vlček z Kadaně, jeho Fík bude z impregnovaného pískovce a součástí sousoší bude i Fíkova večerníčková kamarádka Ája. „Oproti původnímu návrhu ale bude muset sochař změnit poměr postaviček tak, aby odpovídal večerníčku. Velikost Áji a Fíka je v návrhu příliš vyvážená,“ doplnil starosta. Za vytvoření obou soch dá Kadaň 1,7 milionu korun.

ČTK
  • 1Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.