Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Palau platí zákaz opalovacích krémů toxických pro korály

Magazín

  6:11
NGERULMUD - Na ostrovech tichomořského Palau ode dneška platí zákaz používat a prodávat opalovací krémy obsahující látky, které poškozují korálové útesy. Oznámil to prezident Tommy Remengesau. Palau ohlásilo už v roce 2018, že tyto krémy zakáže, a dneškem se stalo první zemí, kde se tyto prostředky chránící kůži před slunečním zářením už nesmí používat.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z nich k dispozici nové léky. Jistějším řešením ale zůstává prevence: ochrana kůže před nadměrným sluněním a pravidelné kontroly mateřských znamének. foto: Shutterstock

Palau tvoří 26 větších a několik set malých ostrovů, na kterých žije kolem 20 000 lidí. Jedna ze skupin neobydlených ostrůvků zvaná Rock Islands je součástí přírodního dědictví UNESCO.

Ve světě už vyžadují ekologické opalovací krémy

Zákaz se týká krémů, které obsahují běžně používané látky jako například oxybenzon pohlcující ultrafialové záření. Na seznamu deseti látek, které nesmějí být napříště v krémech obsaženy, je kromě oxybenzonu také etylhexyl. Mezinárodní nadace zabývající se ochranou korálových útesů oznámila, že tyto látky jsou „známé toxiny a většina z nich je mimořádně škodlivá pro organismy v raném stadiu jejich života“.

„Musíme žít v souladu s přírodou a chránit ji, protože je to zdroj života. Když nám vědci sdělí, že něco poškozuje korálové útesy, ryby nebo oceány, věnují tomu pozornost naši lidé i návštěvníci. Chemikálie z opalovacích krémů se na Palau našly v prostředí i v organismech většiny známých živočichů,“ řekl Remengesau v rozhovoru s agenturou AFP.

Česká chemička vytvořila recept na levné opalovací krémy pro africké albíny

Stejné opatření jako Palau chystá od příštího roku Havaj, letos v březnu chtějí zákaz oznámit Panenské ostrovy a mnozí výrobci opalovacích krémů na to už zareagovali. Ti největší oznámili, že jejich produkty nebudou obsahovat nic, co poškozuje korály. Podle vědců začalo už na trhu prostředků obsahujících škodlivé chemikálie ubývat - v roce 2018 je našli v polovině preparátů.