Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na seznamu UNESCO se ocitl korálový útes i bruselský palác

Palác Stoclet v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palác Stoclet v Bruselu | foto: Reprofoto

MADRID Na seznam ohrožených míst světového kulturního a přírodního dědictví lidstva Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes přibyla další místa, mimo jiné korálový útes ve vodách středoamerického Belize, národní park de los Katíos v Kolumbii a palác Stoclet v belgické metropoli Bruselu.

Členové komise UNESCO, která až do konce června zasedá ve španělské Seville, ale nově na seznam například odmítla zařadit dílo francouzského architekta Le Corbusiera.

V souvislosti s přírodní rezervací v Karibském moři komise upozornila na likvidaci mangrovových porostů i přílišný rozvoj oblasti, která byla na seznam zanesena v roce 1996 jako největší korálový útes na severní polokouli. Výbor zdůraznil, že v platnosti je opět moratorium na ničení mangrovů, jež vypršelo koncem loňského roku.

Národní park, jemuž dalo jméno indiánské etnikum Emberá-Katío, byl na seznam ohrožených míst zařazen na žádost kolumbijské vlády, která tak chce zmobilizovat mezinárodní pomoc na záchranu místa, jež je ohroženo hlavně odlesňováním. Park je na seznamu už od roku 1994 kvůli svému výjimečnému biologickému bohatství, ale je ohrožen ilegální těžbou dřeva i rybolovem.

Na seznam světového dědictví přibyla také architektonická památka - palác Stoclet v belgické metropoli Bruselu, bývalý hotel postavený v letech 1905-11, dílo rakouského architekta Josepha Hoffmanna. Podle výboru jde o "vrcholné dílo vídeňské secese" a "dokonalý příklad integrace všech umění".

Dílo francouzského architekta Le Corbusiera, kterým se pyšní země po celém světě, se však na seznam nedostalo. Výbor své rozhodnutí je nezařadit nijak neodůvodnil.

Na seznamu dědictví lidstva je už zaneseno téměř 880 míst ve 145 zemích světa - mezi nimi je 679 kulturních památek, 174 přírodních a 25 smíšených. Nynější grémium UNESCO posuzuje 27 nominovaných kulturních a přírodních památek. Česko má na seznamu památek 12 a v porovnání s rozlohou území patří k úspěšnějším státům. V letošním roce se o nový zápis neuchází.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!