22. září 2009 22:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Slovensku hrozí zákaz prodeje whisky v barech a restauracích

Whisky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Whisky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRATISLAVA V barech a restauracích na Slovensku si velice brzy zřejmě nepůjde dát whisky a některé další druhy kvalitního zahraničního alkoholu. Způsobí to připravovaný a už téměř vládou Roberta Fica navržený a parlamentem už ve druhém čtení schválený zákon, který zakáže prodej alkoholu, jehož lahve nebudou vybaveny uzávěrem nedovolujícím zpětné dolévání.

"Jde nám ochranu spotřebitele," tvrdí v deníku SME mluvčí ministerstva financí Miroslav Šmál.

Jedním dechem však Šmál dodává, že jde také (a zřejmě hlavně) o to, že státní pokladna přichází doléváním alkoholu, který by majitelé barů měli zaplatit na spotřební dani z lihu.

Slovenští výrobci by na museli plnit svůj alkohol do nových, dražších lahví. Zahraniční alkoholické nápoje, s výjimkou těch, které se už s takovými uzávěry vyrábí (jako finská vodka), budou muset ze slovenských barů a restaurací zmizet.

"Na lahvích whisky se prostě takový uzávěr nedělá," řekl deníku SME Pavol Kašuba ze slovenského Svazu hotelů a restaurací. A světoví výrobci kvůli zákonu platnému pro pětimilionový slovenský trh své lahve podle něj měnit nebudou.

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz