Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uprchlíci, vítejte. Na soše Svobody visel transparent pro imigranty

Magazín

  12:34
NEW YORK - Na vyhlídkovou plošinu podstavce sochy Svobody v New Yorku neznámí aktivisté v úterý vyvěsili obří transparent Refugees Welcome (uprchlíci, vítejte). Nápis zhruba po hodině odstranila ostraha, která incident vyšetřuje jako nelegální čin.

Socha svobody. foto: Lidové noviny

O sochu Svobody, která je symbolem amerického přijímání přistěhovalců, se stará Správa národních parků. Její mluvčí Jerry Willis k úterní akci aktivistů řekl, že je přísně zakázáno na tento památník cokoli připevňovat.

22.února 2017 v 01:42, příspěvek archivován: 22.února 2017 v 12:35

A "REFUGEES WELCOME" sign hung across the Statue of Liberty today https://t.co/gCqPvSJjFo https://t.co/AneDRJRizj

K činu se mezitím v médiích přihlásilo uskupení hlásící se k odkazu sochy Svobody. „Nejsme žádná formální skupina, jen řadoví občané, kteří cítí, že je třeba říci něco o Americe, ve kterou věříme,“ cituje BBC z prohlášení.

USA dovolí podle oficiálního činitele vstup do země 872 uprchlíkům. Splňují totiž výjimku

Událost vyvolala velkou odezvu na sociálních sítích, kde mnozí uživatelé označili vyvěšení transparentu za zbytečné, neboť socha sama o sobě říká, že uprchlíci jsou v zemi vítaní.

Nápis se na soše Svobody objevil v den, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ohlásila přísnější postup vůči přistěhovalcům, kteří v zemi žijí nelegálně. Na základě nové direktivy schválené Trumpem bude nově hrozit vyhoštění i lidem zadrženým kvůli drobným deliktům, jako jsou dopravní přestupky.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat