22. února 2017 12:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Uprchlíci, vítejte. Na soše Svobody visel transparent pro imigranty

Socha svobody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha svobody. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Na vyhlídkovou plošinu podstavce sochy Svobody v New Yorku neznámí aktivisté v úterý vyvěsili obří transparent Refugees Welcome (uprchlíci, vítejte). Nápis zhruba po hodině odstranila ostraha, která incident vyšetřuje jako nelegální čin.

O sochu Svobody, která je symbolem amerického přijímání přistěhovalců, se stará Správa národních parků. Její mluvčí Jerry Willis k úterní akci aktivistů řekl, že je přísně zakázáno na tento památník cokoli připevňovat.

22.února 2017 v 01:42, příspěvek archivován: 22.února 2017 v 12:35

A "REFUGEES WELCOME" sign hung across the Statue of Liberty today https://t.co/gCqPvSJjFo https://t.co/AneDRJRizj

K činu se mezitím v médiích přihlásilo uskupení hlásící se k odkazu sochy Svobody. „Nejsme žádná formální skupina, jen řadoví občané, kteří cítí, že je třeba říci něco o Americe, ve kterou věříme,“ cituje BBC z prohlášení.

Událost vyvolala velkou odezvu na sociálních sítích, kde mnozí uživatelé označili vyvěšení transparentu za zbytečné, neboť socha sama o sobě říká, že uprchlíci jsou v zemi vítaní.

Nápis se na soše Svobody objevil v den, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ohlásila přísnější postup vůči přistěhovalcům, kteří v zemi žijí nelegálně. Na základě nové direktivy schválené Trumpem bude nově hrozit vyhoštění i lidem zadrženým kvůli drobným deliktům, jako jsou dopravní přestupky.

ČTK