28. ledna 2017 7:21, aktualizováno  8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump pozastavil program přijímání uprchlíků do USA

Donald Trump při podpisu příkazu k odchodu USA z Transpacifického partnerství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump při podpisu příkazu k odchodu USA z Transpacifického partnerství. | foto: Reuters

WASHINGTON Exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, který v pátek podepsal nový americký prezident Donald Trump, pozastavuje na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání pak zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie. Vyplývá to z textu dokumentu. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze sedmi zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu.

Podle amerického ministerstva zahraničí se toto opatření týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem, napsala agentura AP.

„Zavádím nová prověřovací opatření, abych udržel radikální islámské teroristy mimo Spojené státy. Nechceme je tady,“ řekl prezident při podpisu příkazu. „Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat,“ dodal.

Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) uvedl, že v pondělí podá žalobu, ve které zpochybní ústavnost Trumpova příkazu. Podle CAIR neexistuje žádný důkaz, že uprchlíci jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Neústavnost by podle některých právních expertů citovaných agenturou Reuters mohla spočívat v tom, že příkaz zároveň dává ministerstvu pro vnitřní bezpečnost prostor k upřednostnění běženců prchajících před náboženskou perzekucí. Trump již dříve uvedl, že tímto krokem chce pomoci křesťanům v Sýrii.

Šéfové Googlu a Facebooku kritizovali Trumpův imigrační příkaz

Šéf Googlu Sundar Pichai v sobotu v e-mailu zaměstnancům kritizoval exekutivní příkaz nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Pichaie se opatření dotkne nejméně 187 zaměstnanců společnosti. Obavy z Trumpova kroku vyjádřil také ředitel a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, podle nějž by se úřady měly zaměřit spíše na lidi, kteří skutečně představují hrozbu.

Během předvolební kampaně používal Trump ostrá slova na adresu obyvatel muslimských zemí, včetně příslibu zákazu vstupu všech muslimů na americké území, který později zmírnil. Krok, k jakému přistoupil dnes, sliboval dlouhodobě.

Příkaz má okamžitou platnost a podle Reuters způsobil chaos a zmatení potenciálních cestovatelů s íránskými, iráckými, libyjskými, somálskými, súdánskými, syrskými a jemenskými pasy. Podle sdružení Muslimští advokáti by se i lidé s danými pasy a s takzvanými zelenými kartami, umožňujícími žít a pracovat ve Spojených státech, měli poradit s imigračními právníky, než vycestují ze země nebo se do ní budou chtít vrátit.

Trumpův příkaz odsoudili také představitelé Demokratické strany jako „neamerický“. Podle nich poškodí pověst USA jako země, která je k imigrantům vstřícná. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer v prohlášení napsal, že soše Svobody „tečou slzy“. Zdůraznil, že přijímání běženců není jen humánní, ale také pomáhá ekonomice.

Agentura OSN pro uprchlíky a IOM v prohlášení zdůraznily, že potřeba pomoci uprchlíkům „nikdy nebyla větší“ a přesidlovací program Spojených států je jedním z nejdůležitějších na světě.

Exekutivní příkaz Donalda Trumpa, kterým pozastavuje přijímání uprchlíků

  • Trump pozastavil na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Během této doby má být posouzen systém prověřování uprchlíku před tím, než je jim dovoleno přesídlit do USA. Úřady mají hledat další způsoby prověřování uprchlíků, aby se zabránilo přijetí osob, které představují bezpečnostní hrozbu.
  • Trumpův příkaz také na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Opatření se týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.
  • Trump také snížil maximální počet uprchlíků, které mohou Spojené státy v tomto rozpočtovém roce přijmout, na 50.000. Trumpův předchůdce Barack Obama tuto hranici stanovil na 110.000. V minulém rozpočtovém roce přijaly Spojené státy zhruba 85.000 uprchlíků, z toho asi 12.500 ze Sýrie.
  • Opatření také požaduje, aby úřady sestavily seznam zemí, které neposkytují potřebné informace k prověřování uprchlíků. Vláda USA dá těmto zemím 60 dní na to, aby začaly poskytovat potřebné informace. Pokud tak neučiní, budou mít občané těchto zemí zakázáno cestovat do USA.
  • Příkaz o pozastavení přijímání uprchlíků obsahuje výjimku pro lidi nábožensky pronásledované ze zemí, kde je jejich náboženství menšinové. Trump již dříve uvedl, že tímto krokem chce pomoci křesťanům v Sýrii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz