Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České spojky na Donalda Trumpa: Václava Klaus i Karel Schwarzenberg

Česko

  6:00
PRAHA - Většina členů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude v úřadu sice potvrzena až příští týden, čeští politici ale už teď hledají cesty, jak se k nové politické elitě ve Washingtonu alespoň přiblížit.

Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

Vzhledem k tomu, že si Trump do svého kabinetu vybíral většinou osobnosti přímo z velkého byznysu, personální vazby neexistují. Zvedá se ale poptávka po lidech, kteří mají v širším okruhu spolupracovníků nového prezidenta USA přátelské vazby.

Nepřekvapí, že mezi nejnadějnější „české spojky“ s trumpovskou Amerikou patří exprezident Václav Klaus. Paradoxně lze ale do okruhu osobností, které disponují dobrými kontakty, zařadit také předsedu zahraničního výboru sněmovny Karla Schwarzenberga, který tradičně fandí demokratům.

Klaus absolvoval v roli české hlavy státu i jako politik ve výslužbě do Ameriky desítky cest. Většinou navštěvoval ideově blízké instituce a souputníky – a podle toho vypadá i rejstřík jeho kontaktů. Minimálně dva vlivní Američané, s nimiž se Klaus na svých cestách do USA opakovaně setkal, se ocitli v užší nominaci na post v Trumpově administrativě.

Tím prvním je Larry Arnn, prezident soukromé vysoké školy Hillsdale College, o němž se uvažovalo jako o ministrovi školství. Vystudovaný historik a odborník na dílo Winstona Churchilla, který je zastáncem školství bez jakýchkoliv zásahů státu, Klause třikrát pozval na přednášku – poprvé ještě v době, kdy byl jeho český host předsedou sněmovny. Naposledy byl Klaus na michiganské Hillsdale College předloni, s Arnnem si ve školním kampusu zahrál tenis.

Druhou „americkou spojkou“, které jen těsně unikla nominace na ministra zahraničí, je republikánský kongresman za Kalifornii Dana Rohrabacher.

Veterána americké politiky, který v dolní sněmovně sedí od roku 1989, sám Klaus označuje za „dobrého přítele“.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat