28. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

České spojky na Donalda Trumpa: Václava Klaus i Karel Schwarzenberg

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. | foto: Lidové noviny

PRAHA Většina členů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude v úřadu sice potvrzena až příští týden, čeští politici ale už teď hledají cesty, jak se k nové politické elitě ve Washingtonu alespoň přiblížit.

Vzhledem k tomu, že si Trump do svého kabinetu vybíral většinou osobnosti přímo z velkého byznysu, personální vazby neexistují. Zvedá se ale poptávka po lidech, kteří mají v širším okruhu spolupracovníků nového prezidenta USA přátelské vazby.

Nepřekvapí, že mezi nejnadějnější „české spojky“ s trumpovskou Amerikou patří exprezident Václav Klaus. Paradoxně lze ale do okruhu osobností, které disponují dobrými kontakty, zařadit také předsedu zahraničního výboru sněmovny Karla Schwarzenberga, který tradičně fandí demokratům.

Klaus absolvoval v roli české hlavy státu i jako politik ve výslužbě do Ameriky desítky cest. Většinou navštěvoval ideově blízké instituce a souputníky – a podle toho vypadá i rejstřík jeho kontaktů. Minimálně dva vlivní Američané, s nimiž se Klaus na svých cestách do USA opakovaně setkal, se ocitli v užší nominaci na post v Trumpově administrativě.

Tím prvním je Larry Arnn, prezident soukromé vysoké školy Hillsdale College, o němž se uvažovalo jako o ministrovi školství. Vystudovaný historik a odborník na dílo Winstona Churchilla, který je zastáncem školství bez jakýchkoliv zásahů státu, Klause třikrát pozval na přednášku – poprvé ještě v době, kdy byl jeho český host předsedou sněmovny. Naposledy byl Klaus na michiganské Hillsdale College předloni, s Arnnem si ve školním kampusu zahrál tenis.

Druhou „americkou spojkou“, které jen těsně unikla nominace na ministra zahraničí, je republikánský kongresman za Kalifornii Dana Rohrabacher.

Veterána americké politiky, který v dolní sněmovně sedí od roku 1989, sám Klaus označuje za „dobrého přítele“.

bhBlahoslav Hruška
  • 13Diskuse