Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České spojky na Donalda Trumpa: Václava Klaus i Karel Schwarzenberg

Česko

  6:00
PRAHA - Většina členů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa bude v úřadu sice potvrzena až příští týden, čeští politici ale už teď hledají cesty, jak se k nové politické elitě ve Washingtonu alespoň přiblížit.

Václav Klaus a Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

Vzhledem k tomu, že si Trump do svého kabinetu vybíral většinou osobnosti přímo z velkého byznysu, personální vazby neexistují. Zvedá se ale poptávka po lidech, kteří mají v širším okruhu spolupracovníků nového prezidenta USA přátelské vazby.

Nepřekvapí, že mezi nejnadějnější „české spojky“ s trumpovskou Amerikou patří exprezident Václav Klaus. Paradoxně lze ale do okruhu osobností, které disponují dobrými kontakty, zařadit také předsedu zahraničního výboru sněmovny Karla Schwarzenberga, který tradičně fandí demokratům.

Klaus absolvoval v roli české hlavy státu i jako politik ve výslužbě do Ameriky desítky cest. Většinou navštěvoval ideově blízké instituce a souputníky – a podle toho vypadá i rejstřík jeho kontaktů. Minimálně dva vlivní Američané, s nimiž se Klaus na svých cestách do USA opakovaně setkal, se ocitli v užší nominaci na post v Trumpově administrativě.

Tím prvním je Larry Arnn, prezident soukromé vysoké školy Hillsdale College, o němž se uvažovalo jako o ministrovi školství. Vystudovaný historik a odborník na dílo Winstona Churchilla, který je zastáncem školství bez jakýchkoliv zásahů státu, Klause třikrát pozval na přednášku – poprvé ještě v době, kdy byl jeho český host předsedou sněmovny. Naposledy byl Klaus na michiganské Hillsdale College předloni, s Arnnem si ve školním kampusu zahrál tenis.

Druhou „americkou spojkou“, které jen těsně unikla nominace na ministra zahraničí, je republikánský kongresman za Kalifornii Dana Rohrabacher.

Veterána americké politiky, který v dolní sněmovně sedí od roku 1989, sám Klaus označuje za „dobrého přítele“.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat