Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní galerii v Praze podpoří aukce absintu

Magazín

  12:30
PRAHA - Výstavní a vzdělávací činnost Národní galerie (NG) Praha podpoří 9. září v paláci Kinských benefiční dražba limitované edice 50 lahví unikátního absintu Dubied. Obal nápoje oblíbeného mezi umělci, zejména malíři, bude opatřen autorskou etiketou grafického designéra Aleše Najbrta.

Základ absintu – i toho Dubied v Žufánkovic verzi – tvoří sušený pelyněk. foto: Lenka Požárová

Projekt s názvem Absinthe Impressionist Edition umožní přítomným hostům vydražit posledních deset lahví limitované edice Dubied Absint. Zbylých 40 lahví se již draží v online aukci. Za NG o tom informovala Nikola Bukajová.

Výstava Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard představuje unikátní sbírku francouzského umění z dánského muzea Ordrupgaard. Na výstavě v paláci Kinských jsou zastoupeni především impresionisté jako například Claude Monet, Edgard Degas, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley či Camille Pissarro a další. Výstava se koná v paláci Kinských do 13. října 2019.

Benefiční aukce podpořená Nadací Via se uskuteční u příležitosti výstavy Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard. Autorem projektu je kreativec a milovník umění Petr Václavek, který přišel s nápadem propojit umění impresionistů s absintem - adorovaným a i v určitých historických údobích zatracovaným nápojem. Mléčně nazelenalý nápoj dotváří autenticitu atmosféry několika známých portrétů a zátiší - Piják absintu Édouard Maneta, Angél Fernandéz de Soto od Pabla Picassa, Zátiší s absintem Vincenta van Gogha, Monsieur Boileau na obraze Henriho deToulouse-Lautreca dumající nad sklenkou absintu či L ?Absinthe pohledem Edgara Degase. Obdobný motiv je i ve skice Augusta Renoira Le Moulin de Galette, prezentované na pražské výstavě v paláci Kinských.

„(Absint) Pochází ze samotného úsvitu absintových dějin. Z doby, kdy svět dosud neobjevil Antarktidu, kdy Španělé prodávali Floridu Spojeným státům, kdy ve Francii vládl král Karel X., v Českém království František I., a kdy zbývalo ještě přes třicet let do narození slavných umělců Henriho de Toulouse-Lautreca nebo Vincenta van Gogha,“ uvedl lihovarník Martin Žufánek.

Dubied Absint se vyrábí podle původní receptury z roku 1798 majora Dubieda, francouzského obchodníka s textilem. Žufánek získal od přímého potomka majora Dubieda, žijícího v Kanadě, dobovou účetní knihu obsahující zmínku o nákupu ingrediencí na výrobu absintu. Podařilo se mu tak rekonstruovat recept na jeho výrobu.

Ručně malované kaligrafické etikety vypracoval designér Najbrt bez nároků na honorář. Ambasadorkou projektu se stala zpěvačka a herečka Tonya Gravesová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!