Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Navštivte ve Vepříkově muzeum starých věcí z půdy

Muzeum Stodola krásných krámů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum Stodola krásných krámů | foto: ČTK

VEPŘÍKOV Ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku udělali muzeum starých věcí, které se zachovaly na půdách. Výstava nedávno otevřená v bývalé rolnické stodole zavádí návštěvníky do poloviny minulého století, kdy ještě mohli ve vesnici potkat pumpaře Musila, kdy se s botami chodilo k ševci Pleskačovi, který také hrál ve vyhlášené vepříkovské kapele, a kdy žhnula výheň v kovářství u Pavlíčků.

U zrodu netradičního venkovského muzea s názvem Stodola krásných krámů stála Jaroslava Stehnová, která expozici s pomocí manžela a přátel sestavila a provádí v něm. Staré věci sbírá od mládí. "Lidé tomu říkají krámy, ale mně se to vždycky líbilo," zdůvodnila pojmenování muzea.

Muzeum Stodola krásných krámů

Expozice je zaměřená na venkovská řemesla, ale nabízí i pohled do vesnických domácností s kredencemi a obrázky svatých nebo do venkovské školy s dřevěnými lavicemi, které měly drážky na pera a zapuštěný kalamář na inkoust. Některé předměty pamatují první světovou válku. Jeden kout je věnován technickým vymoženostem, jichž tehdy začalo přibývat - třeba rádiím, fotoaparátům, žehličkám a budíkům.

Starší návštěvníci najdou mezi stovkami exponátů řadu věcí, které vídali u svých rodičů nebo babiček. U některých se ale i oni určitě zastaví s podivem. Málokdo asi viděl dřevěnou pračku na kliku, přístroj na pražení kávy či boty s dřevěnou podrážkou, které se používaly v kovárně, aby na hliněné podlaze nezábly nohy.

Muzeum Stodola krásných krámů

Mezi několika stovkami obyvatel malé vesnice nedaleko Chotěboře se před 60 lety vyskytovala celá řada řemeslníků. "Máme tady pumpaře, zedníka, elektrikáře, kováře, ševce, řezníka, tesaře, truhláře, švadlenu, košíkáře," vyjmenovala Stehnová. V muzeu ale řemesla nepřipomínají jen nástroje - každý obor má svůj příběh se jmény, často i pracoviště s dobově oblečenou figurínou v životní velikosti.

Nejlépe se autorce výstavy asi sestavovala kovárna, kterou měl ve vesnici její otec, Václav Pavlíček. Po něm podědila lásku k černému řemeslu a sama se v dílně po otci jako koníčku kovařině věnovala. Ševci tady byli dva.

Muzeum Stodola krásných krámů

"Soused byl taky švec, starý děda, vysedával s faječkou u stodoly, tak jsem ho tady tak udělala," vypráví Stehnová. "Řezník, to byl pan Krulík. Tohle je po mém tchánovi, on byl holičem," postoupila k dalšímu výstavnímu místu s jednoduchými železnými kulmami, strojky na holení a kůží na broušení břitev.

Stehnovi nejprve uspořádali výstavu starých předmětů. "Lidem se to hrozně líbilo a začali nám nosit věci, které měli doma na půdě, tím se sbírka rozšiřovala. Teď už toho máme tolik, že se nám to nevejde ani do té stodoly," usmála se průvodkyně. Stavbu, v níž dřív družstevníci šrotovali obilí, občanskému sdružení Stodola krásných krámů přenechal obecní úřad. Na úpravách dobrovolníci odpracovali přes 2000 hodin.

Muzeum Stodola krásných krámů

"Manžel je učitel. Loni o prázdninách tady začal pracovat, udělal podlahu, obložení," zavzpomínala Stehnová. Ona sama vytvářela dřevěné figuríny a různé makety, včetně vepříka v neckách či bochníku chleba na dobově prostřeném stole. Oba manželé se pak nezastavili skoro až do konce roku.

"25. prosince jsme otevírali," shrnula. Kvůli expozici vzniklo ve stodole nové patro. Spodní část budovy ještě čekají úpravy, chystá se tam expozice zemědělství. Další výstavní místnost přibude v někdejší obecné škole. Tam budou i staré dokumenty, včetně fotografií a školních kronik.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.