Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nebe nad Telčí ozdobí o víkendu horkovzdušné balony

Již pošestnácté patří nebe nad Telčí a nejbližším okolím města horkovzdušným balonům na akci Balony nad Telčí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Již pošestnácté patří nebe nad Telčí a nejbližším okolím města horkovzdušným balonům na akci Balony nad Telčí. | foto: ČTK

Nebe nad Telčí a nejbližším okolím města bude během víkendu patřit horkovzdušným balonům.

Akce Balony nad Telčí se bude konat už pošestnácté. Mělo by se sjet 13 balonů z celé země, ohlášen je i jeden pilot ze Slovinska, řekla hlavní organizátorka akce a ředitelka brněnské společnosti Aviatik Servis Petra Stejskalová.

Návštěvníci renesančního města s památkami UNESCO mohou pestrobarevné balony pozorovat až do neděle. Mělo by se uskutečnit pět letů, první oficiální starty by měly začít v pátek ráno.

V pátek večer se na náměstí Zachariáše z Hradce jako tradiční doprovodný program uskuteční multimediální show. Lidé uvidí originální spojení ohňostroje, balonových hořáků a hudby. "Hořáky balonů jsou napojeny na řídicí klaviaturu takzvaných Hefaistových varhan, jejich plameny dynamicky reagují v souladu s hudebním podkladem," uvedla Stejskalová.

Prázdniny v Telči

Organizátoři počítají i s případným zrušením některých letů kvůli nepříznivému počasí. "Jsme na počasí závislí, takové věci se běžně stávají. Vždycky se ale podaří alespoň něco odlétat," dodala Stejskalová. Balony mohou v závislosti na síle a směru větru doletět do vzdálenosti deseti až 15 kilometrů.

V Česku se létání v horkovzdušných balonech věnuje kolem 150 pilotů. Větší rozmach zřejmě omezuje jeho finanční náročnost. Pilotní kurz může stát až čtvrt milionu korun, nový balon lze pořídit za milion korun. K tomu je nutné dobré terénní auto a je třeba počítat i s nemalými provozními náklady. To vše podle Stejskalové vyvažuje volnost, svoboda a nádherné pohledy z výšky.

Setkání pilotů horkovzdušných balonů se v Česku pořádá na mnoha místech. "Jen málokde však najdeme tak hezké prostředí jako v Telči a jejím okolí," uvedla Stejskalová. Romantické létání nad Telčí se stalo součástí nabídky prázdninových akcí a podle starosty Romana Fabeše si našlo své příznivce nejen mezi místními obyvateli, ale láká do města i návštěvníky.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!