Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nebe nad Telčí ozdobí o víkendu horkovzdušné balony

Již pošestnácté patří nebe nad Telčí a nejbližším okolím města horkovzdušným balonům na akci Balony nad Telčí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Již pošestnácté patří nebe nad Telčí a nejbližším okolím města horkovzdušným balonům na akci Balony nad Telčí. | foto: ČTK

Nebe nad Telčí a nejbližším okolím města bude během víkendu patřit horkovzdušným balonům.

Akce Balony nad Telčí se bude konat už pošestnácté. Mělo by se sjet 13 balonů z celé země, ohlášen je i jeden pilot ze Slovinska, řekla hlavní organizátorka akce a ředitelka brněnské společnosti Aviatik Servis Petra Stejskalová.

Návštěvníci renesančního města s památkami UNESCO mohou pestrobarevné balony pozorovat až do neděle. Mělo by se uskutečnit pět letů, první oficiální starty by měly začít v pátek ráno.

V pátek večer se na náměstí Zachariáše z Hradce jako tradiční doprovodný program uskuteční multimediální show. Lidé uvidí originální spojení ohňostroje, balonových hořáků a hudby. "Hořáky balonů jsou napojeny na řídicí klaviaturu takzvaných Hefaistových varhan, jejich plameny dynamicky reagují v souladu s hudebním podkladem," uvedla Stejskalová.

Prázdniny v Telči

Organizátoři počítají i s případným zrušením některých letů kvůli nepříznivému počasí. "Jsme na počasí závislí, takové věci se běžně stávají. Vždycky se ale podaří alespoň něco odlétat," dodala Stejskalová. Balony mohou v závislosti na síle a směru větru doletět do vzdálenosti deseti až 15 kilometrů.

V Česku se létání v horkovzdušných balonech věnuje kolem 150 pilotů. Větší rozmach zřejmě omezuje jeho finanční náročnost. Pilotní kurz může stát až čtvrt milionu korun, nový balon lze pořídit za milion korun. K tomu je nutné dobré terénní auto a je třeba počítat i s nemalými provozními náklady. To vše podle Stejskalové vyvažuje volnost, svoboda a nádherné pohledy z výšky.

Setkání pilotů horkovzdušných balonů se v Česku pořádá na mnoha místech. "Jen málokde však najdeme tak hezké prostředí jako v Telči a jejím okolí," uvedla Stejskalová. Romantické létání nad Telčí se stalo součástí nabídky prázdninových akcí a podle starosty Romana Fabeše si našlo své příznivce nejen mezi místními obyvateli, ale láká do města i návštěvníky.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!