Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Plynový balon se vydal z Japonska do USA, chce překonat rekordy

Magazín

  18:08
TOKIO - Heliový balon s dvoučlennou americko-ruskou posádkou se vznesl nad území Japonska a zamířil přes Tichý oceán směrem k americkému pobřeží. Oba vzduchoplavci tak chtějí překonat dva světové rekordy pro vzdálenostně a časově nejdelší let plynového balonu. Ve vzduchu by měli strávit následujících pět a půl dne, napsaly agentury AP a Reuters.

Heliový balon s dvoučlennou americko-ruskou posádkou. foto: Reuters

Pokud se jim podaří dosáhnout severoamerického pobřeží a přistát jižně od státu Oregon, mohli by překonat 34 let starý rekord pro největší dosaženou vzdálenost, který činí 8381 kilometrů. Rekord pro nejdelší dobu let pochází z roku 1978, padl během letu přes Atlantický oceán a činí 137 hodin ve vzduchu.

Oba vzduchoplavci, Američan Troy Bradley a Leonid Ťuchtajev z Ruska, se do vzduchu vznesli poté, co jim v posledních týdnech nevyšlo několik pokusů o start kvůli špatnému počasí.

Heliový balon s dvoučlennou americko-ruskou posádkou.
Balon má kromě základního vybavení a navigačního systému také zařízení pro...
K dispozici má posádka i kyslíkové masky, spacáky, topné těleso a malý ohřívač.
Troy Bradley a Leonid Ťuchtajev.

Jejich balon má kromě základního vybavení a navigačního systému také zařízení pro komunikaci s řídící centrálou. K dispozici mají i kyslíkové masky, spacáky, topné těleso a malý ohřívač, na kterém si budou moci sporadicky připravit teplé jídlo a zpestřit si tak jídelníček sestávající především z čerstvého ovoce, sušeného masa a mrazem sušených pokrmů pro horolezce.

Autoři: ,