Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američan a Rus chtějí překonat rekord v balónu, tradičním způsobem

USA

  7:54
WASHINGTON - Dvojice zkušených pilotů ze Spojených států a Ruska chce překonat letité rekordy v balónovém létání a uletět vůbec nejdelší vzdálenost v historii. Ke splnění svého cíle hodlají začátkem příštího roku doletět z Japonska do Severní Ameriky. Své plány oznámili na středeční tiskové konferenci.

Let balonem (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Troy Bradley z Nového Mexika a Rus Leonid Ťjuchťajev se rozhodli, že překonají více než tři desetiletí starý rekord ve vzdálenosti uražené najednou balónem, který činí 8381 kilometrů. Rovněž by rádi pokořili vůbec nejdéle trvající souvislý let, který během prvního balónového přeletu přes Atlantik zabral trojici pilotů v roce 1978 celých 137 hodin a mezi znalci horkovzdušných balónů je považován za nepřekonatelný.

Současní vzduchoplavci prý hodlají ctít tradici a nepoužijí moderní propanový pohon typický pro hybridní balóny, s nimiž je snazší uletět velkou vzdálenost a vydržet ve vzduchu déle. „Našim cílem je vyzdvihnout historii létání, jehož jsou horkovzdušné balóny absolutně překrásným způsobem,“ prohlásil Bradley, podle nějž chtějí rovněž vzdát hold držitelům zmíněných rekordů.

Autoři: ,