Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechte si doma naklíčit pecku avokáda či bukvici. Bude to bavit i děti

Magazín

  6:40
Přinesli jste si z procházky žaludy nebo bukvice? Zkuste je nechat vyklíčit, v klíčící misce můžete s dětmi podrobně pozorovat celý proces. Jak na to, radí Lenka Hrubá ze Zahrady na niti.

Klíčení bukvice foto: Zahrada na niti

Žaludy nebo bukvice namočte na 48 hodin do vody. Poté je zabalte do vlhkého ubrousku, vložte do mikrotenového sáčku a nechte v lednici, dokud nevyklíčí. To může trvat v rozmezí od 2 dnů až do týdne. „Až naklíčí, vložte je do klíčící do misky a tu umístěte na sklenici s vodou. Kořínek opatrně protáhněte otvorem v misce a pozorujte jak se semeno probouzí k životu. Až semínko vyklíčí, můžete rostlinu přesadit do hlíny nebo ponechat ve vodě. Přibližně jednou za týden vyměňte ve sklenici vodu,“ radí Lenka Hrubá. 

„Pozorovat semínko, jak se postupně probouzí k životu, zapouští kořínky a raší, je příjemně uklidňující činnost. Na rostlinky, které jste vypěstovali úplně sami, navíc můžete být patřičně pyšní. Skoro jako rodiče na šikovné ratolesti. Pomůže vám klíčící miska, kterou kromě semínek můžete využít také ke kořenění řízků vašich pokojovek nebo klíčení cibulovin,“ říká zahradnice. 

Vypěstovat avokádový stromek z pecky je vcelku jednoduché a zvládne to i úplý začátečník v pěstování. Nejprve je potřeba avokádovou pecku zbavit hnědé slupky. „Opatrně ji nožem nařízněte a potom ji jednoduše oloupejte,“ radí Hrubá.

Vláčné a krémové – avokádo v tom nejlepším stupni zralosti

Holou pecku můžete začít klíčit. Avokádová pecka by neměla být ponořená ve vodě celá, stačí ji do vody zapustit pouze z poloviny či třetiny, špičkou dolů. K tomu vám výborně poslouží klíčící váza nebo klíčící miska. Vyměňujte vodu jednou týdně. „A buďte trpěliví, než pecka pukne, může trvat klidně i několik týdnů,“ varuje odbornice.

Autor:
Témata: Bukvice, miska

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...