Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdřív změřit, pak léčit. V Německu je vše podle pravítka

Magazín

  7:00
I do Berlína konečně přišlo jaro. Vypravili jsme se tedy na nedělní výlet na místní " Slavnost rozkvetlých stromů". Cestou se ale vše změnilo v grotesku. Místo jsme nenašli, protože se nám rozbila navigace. A když jsme se motali v provozu, Kryštof se z ničeho nic pozvracel tak, že nám ohodil celé auto, včetně potahů obou zadních sedaček. Spěchali jsme tedy domů.
Dětská lékařka - ilustrační foto.

Dětská lékařka - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Synek, který vůbec nebývá nemocný, následně ještě problinkal celou noc. Nastala proto vhodná chvíle seznámit se s německou dětskou lékařkou. A byl to zážitek, o který se chci podělit.

Kdysi jsem tady psala o našem pediatrovi v Praze, který je "punkový". Vyplňování papírů stejně jako dětské průkazky ho nikdy moc nezajímaly. Jeho přístup k léčení byl ale na jedničku, takže jsme přivřeli oko. To lékařka Annelore je jeho pravý opak. Při příchodu nám synka nejdřív změřila a zvážila. Pak jsme vyplnili několik formulářů a probrali rodinnou anamnézu. Dostali jsme tabulky a odhad, jak bude Kryštof vysoký v dospělosti. A pak se teprve začalo léčit.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Na závěr jsme ještě prohlédli očkovací průkaz, abychom zjistili, že Němci mají jiná pravidla. Annelore se divila, že Kryštof dostal jako miminko očkování proti TBC (rok po jeho narození se plošně zrušilo i v ČR). Stejně tak ale propadla v úžas, že ještě NEDOSTAL VAKCÍNU NA PLANÉ NEŠTOVICE! Tohle je totiž v Německu povinné. Takže žádné infekční party, kam chodí rodiče záměrně nakazit své děti, aby si nemoc odbyly v útlém věku, se tu nekonají. Taky se tu na rozdíl od Česka povinně očkuje proti Meningokovi typu C.

Zase jsem si u lékaře ověřila, že stačí přejet hranice a mnoho věcí je jinak, včetně tolik diskutovaného očkování. Byl to zajímavý zážitek poznat německou ordinaci, a protože tam bylo plno hraček, Kryštof mě prosí, ať se tam vrátíme. To já doufám, že bude zdravý a budeme tam co nejmíň. Ten pocit, kdy se díváte na vaše jinak akční dítě, jak jen leží a pláče bolestí a vy mu nemůžete pomoci, to je opravdové zoufalství.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat