Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Nejdřív změřit, pak léčit. V Německu je vše podle pravítka

Magazín

  7:00
I do Berlína konečně přišlo jaro. Vypravili jsme se tedy na nedělní výlet na místní " Slavnost rozkvetlých stromů". Cestou se ale vše změnilo v grotesku. Místo jsme nenašli, protože se nám rozbila navigace. A když jsme se motali v provozu, Kryštof se z ničeho nic pozvracel tak, že nám ohodil celé auto, včetně potahů obou zadních sedaček. Spěchali jsme tedy domů.
Dětská lékařka - ilustrační foto.

Dětská lékařka - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Synek, který vůbec nebývá nemocný, následně ještě problinkal celou noc. Nastala proto vhodná chvíle seznámit se s německou dětskou lékařkou. A byl to zážitek, o který se chci podělit.

Kdysi jsem tady psala o našem pediatrovi v Praze, který je "punkový". Vyplňování papírů stejně jako dětské průkazky ho nikdy moc nezajímaly. Jeho přístup k léčení byl ale na jedničku, takže jsme přivřeli oko. To lékařka Annelore je jeho pravý opak. Při příchodu nám synka nejdřív změřila a zvážila. Pak jsme vyplnili několik formulářů a probrali rodinnou anamnézu. Dostali jsme tabulky a odhad, jak bude Kryštof vysoký v dospělosti. A pak se teprve začalo léčit.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Na závěr jsme ještě prohlédli očkovací průkaz, abychom zjistili, že Němci mají jiná pravidla. Annelore se divila, že Kryštof dostal jako miminko očkování proti TBC (rok po jeho narození se plošně zrušilo i v ČR). Stejně tak ale propadla v úžas, že ještě NEDOSTAL VAKCÍNU NA PLANÉ NEŠTOVICE! Tohle je totiž v Německu povinné. Takže žádné infekční party, kam chodí rodiče záměrně nakazit své děti, aby si nemoc odbyly v útlém věku, se tu nekonají. Taky se tu na rozdíl od Česka povinně očkuje proti Meningokovi typu C.

Zase jsem si u lékaře ověřila, že stačí přejet hranice a mnoho věcí je jinak, včetně tolik diskutovaného očkování. Byl to zajímavý zážitek poznat německou ordinaci, a protože tam bylo plno hraček, Kryštof mě prosí, ať se tam vrátíme. To já doufám, že bude zdravý a budeme tam co nejmíň. Ten pocit, kdy se díváte na vaše jinak akční dítě, jak jen leží a pláče bolestí a vy mu nemůžete pomoci, to je opravdové zoufalství.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...