Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejdřív změřit, pak léčit. V Německu je vše podle pravítka

Dětská lékařka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětská lékařka - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

I do Berlína konečně přišlo jaro. Vypravili jsme se tedy na nedělní výlet na místní " Slavnost rozkvetlých stromů". Cestou se ale vše změnilo v grotesku. Místo jsme nenašli, protože se nám rozbila navigace. A když jsme se motali v provozu, Kryštof se z ničeho nic pozvracel tak, že nám ohodil celé auto, včetně potahů obou zadních sedaček. Spěchali jsme tedy domů.

Synek, který vůbec nebývá nemocný, následně ještě problinkal celou noc. Nastala proto vhodná chvíle seznámit se s německou dětskou lékařkou. A byl to zážitek, o který se chci podělit.

Kdysi jsem tady psala o našem pediatrovi v Praze, který je "punkový". Vyplňování papírů stejně jako dětské průkazky ho nikdy moc nezajímaly. Jeho přístup k léčení byl ale na jedničku, takže jsme přivřeli oko. To lékařka Annelore je jeho pravý opak. Při příchodu nám synka nejdřív změřila a zvážila. Pak jsme vyplnili několik formulářů a probrali rodinnou anamnézu. Dostali jsme tabulky a odhad, jak bude Kryštof vysoký v dospělosti. A pak se teprve začalo léčit.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi, který se narodil 9.7.2009.

Na závěr jsme ještě prohlédli očkovací průkaz, abychom zjistili, že Němci mají jiná pravidla. Annelore se divila, že Kryštof dostal jako miminko očkování proti TBC (rok po jeho narození se plošně zrušilo i v ČR). Stejně tak ale propadla v úžas, že ještě NEDOSTAL VAKCÍNU NA PLANÉ NEŠTOVICE! Tohle je totiž v Německu povinné. Takže žádné infekční party, kam chodí rodiče záměrně nakazit své děti, aby si nemoc odbyly v útlém věku, se tu nekonají. Taky se tu na rozdíl od Česka povinně očkuje proti Meningokovi typu C.

Zase jsem si u lékaře ověřila, že stačí přejet hranice a mnoho věcí je jinak, včetně tolik diskutovaného očkování. Byl to zajímavý zážitek poznat německou ordinaci, a protože tam bylo plno hraček, Kryštof mě prosí, ať se tam vrátíme. To já doufám, že bude zdravý a budeme tam co nejmíň. Ten pocit, kdy se díváte na vaše jinak akční dítě, jak jen leží a pláče bolestí a vy mu nemůžete pomoci, to je opravdové zoufalství.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!