Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberální přístup? Příliš respektu k dětem může uškodit

Magazín

  7:00
Všeho příliš škodí. Známé pořekadlo se mi potvrdilo v německé školce. Ověřila jsem si tam, že některé příliš liberální principy výchovy se mi příčí a často hraničí s utopií.

Jaká éčka jsou zvášť nebezpečná pro děti? foto: Shutterstock

Dítě je aspoň v naší školce na prvním místě, a to se všemi jeho názory. (A to dodávám, že jde o normální klasickou školku, nevyznává žádnou alternativní filosofii.)

Zpozorovala jsem to už první týden ve školce, kdy byl Kryštof takzvaně na "zvykačce" a já tam s ním trávila celý týden. Když jsem se chtěla jednou potají vypařit, když byl zabavený hrou a a nechat ho konečně samotného, narazila jsem. Učitelky mne poslaly zpět a já se musela zeptat: "Můžu na kafe?" Samozřejmě mi to nepovolil a navíc jsem si vyslechla přednášku, že se s dětmi jedná narovinu.

K TÉMATU:

Špatně zvládám i přílišnou toleranci ve zdejších jídelních návycích. Jídlo se tu nosí v hrncích ke stolu a děti si samy říkají, co chtějí a co ne. "Chceš omáčku? A chceš salát? A chceš omáčku vedle nebo na těstoviny?" ptají se učitelky složitě každého školáčka. Výsledek je tento: těstoviny s omáčkou nejí nikdo, protože všichni raději suché těstoviny. Salát samozřejmě zůstává netknutý.

Ze suchých těstovin byl navíc můj Kryštof nadšený: "Mami, podívej, to musíš udělat i doma takový těstoviny." Další dny jedly děti jen suchou rýži a následně samotný řízek. (vyvážená to dětská strava) Nerada nutím děti do jídla, jak se to dělalo často v mém dětství. Ale tohle je na mne příliš. 

Mám se ho ptát, zda nechce k jídlu místo oběda radši oblíbené kinder vajíčko? Nebo zda by si mrazu nevyrazil jen v triku (nerad se obléká)? V dospělosti se ho taky nikdo nebude ptát, zda se mu chce platit účty nebo, zda chodit do školy. Myslím, že je třeba si zvykat a jsou věci, do kterých navíc děti nemají co mluvit. Suché těstoviny u mě doma nikdy nedostane. 

Názor dětské psycholožky:

Dítě potřebuje hranice

Existuje řada výchovných teorií. Na jedné straně direktivní směry, na opačné pak liberální. Dnes jsou populární tzv. "respektující" způsoby výchovy, které umožňují dítěti mít a projevit vlastní názor a vedou k rozvoji zdravého sebevědomí. To ale neznamená dát dítěti absolutní volnost. Naopak: dítě potřebuje hranice a důslednost. Můžeme ale podporovat jeho individualitu a přizvat jej ke spolupráci v rozhodování. Například mu při oblékání dáme možnost výběru ze dvou triček, neopravujeme výkres, i když se nám nelíbí.  

                                                                               Marie Hlaváčková

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat