Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejrychlejší jízda v Česku? 379 km/h na letišti v Bechyni

Magazín

  19:00
BECHYNĚ - Silná bouře s lijákem poznamenala program víkendového setkání pilotů silných aut a motocyklů na letišti v Bechyni, takzvaných dragsterů. Němec Gerd Habermann tam se svým vozem s tryskovým pohonem v sobotu dosáhl dosud nejvyšší rychlosti v Česku - 379 kilometrů v hodině na čtyřsetmetrové dráze. Chtěl předvést rychlost 400 kilometrů, ale bouře jeho další pokus překazila.

Na letišti v Bechyni jel Habermann rychlostí 379 kilometrů v hodině foto: ČTK

Třídenní akce Pažout motomejdan show & Dragster EuroGames na bechyňském letišti měla původně na programu závody více než 150 dragsterových automobilových i motocyklových týmů z celé Evropy, exhibici legendárních závodních vozů a přehlídku vojenské techniky.

Šlo o největší dragsterovou událost v Česku, kterou v pátek a v sobotu navštívilo několik tisíc fanoušků. V sobotu v podvečer je ale vyhnala bouře s lijákem.V neděli tak mohli návštěvníci rychlé stroje obdivovat jen v depu. O lákavou podívanou se postarali především němečtí majitelé, jezdci a týmy. Němcům totiž podle organizátorů doma ubývají závodní tratě, bechyňské letiště je pro ně ideální. Pořadatelé pro ně už při květnových závodech vzletovou dráhu speciálně penetrovali. Jezdcům tak umožňuje raketový start.Počasí nedovolilo dokončit ani oficiální mistrovství motocyklových
dragsterů ČR, na které se sjelo 26 jezdců v šesti třídách. Odjely se jen kvalifikace. Zájemci si ale mohli prohlédnout stroje Suzuki, Honda, Yamaha, Ducati a další tovární značky, sériově vyráběné i speciálně upravené, s motorem na benzinový pohon, ale také na methylalkohol. Uskutečnila se také show, soutěže i koncerty. Plánovaný sobotní program s ohňostrojem a noční street fighter show zhatilo počasí.

Autor: