Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce pašované zvíře v Asii dostalo status nejvyšší ochrany. Jeho spojitost s koronavirem se neprokázala

Magazín

  5:00aktualizováno  17:31
Peking - Luskoun byl vedle netopýra jedním z živočichů, který byl považován za údajného přenašeče koronaviru. Prokazatelné důkazy se k tomu však nikdy nenašly a ve vnímání šupinatého hmyzožravce naopak nastal zvrat: živočich byl v Číně odebrán z oficiálního seznamu tradiční medicíny a dostal status nejvyšší ochrany.

Luskoun ostrovní (Manis javanica) foto: Wikimedia Commons

Podle listu China’s Health Times newspaper udělilo čínské ministerstvo  luskounům nejvyšší stupeň ochrany.  Zároveň bylo zvíře odebráno z oficiálního seznamu tradiční čínské medicíny. Čína tak chce zlikvidovat nelegální obchod, který je s tímto savcem spojen. Luskoun totiž patří mezi zvířata, která se napříč asijskými státy pašují nejvíce.

Luskoun je hmyzožravec, který žije v jižní Africe a Asii. Tělo má pokryté šupinami, které ho chrání před predátory. Tyto šupiny jsou nicméně velmi žádané u lékařů čínské medicíny. Maso luskounů je navíc v Číně považováno za delikatesu. Luskouni tak byli v poslední době téměř na pokraji vyhynutí. Stávali se často cílem nelegálního lovu, píše BBC.

Z netopýrů mohli koronavirus na člověka přenést luskouni. Jejich maso je v Číně delikatesa

Podle serveru Guardian v Asii zemře kvůli šupinám a masu každoročně na 200 tisíc luskonů, všech sedm druhů luskouna je přitom chráněno mezinárodním zákonem. Tři ze čtyř původních asijských druhů jsou navíc na červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody kriticky ohrožených druhů. 

Odebrání luskouna ze seznamu čínské tradiční medicíny uvítali hlavně ochránci zvířat. „Doufáme, že další krok Číny bude vymáhat regulace a pracovat na změně chování spotřebitelů,“ řekl Paul Thomson z iniciativy Save Pangolins.

Po vypuknutí pandemie koronaviru Čína zakázala konzumaci masa divokých zvířat, pro medicínu ale nadále existují výjimky. Luskouni byli navíc od počátku masového šíření covidu-19 považováni za možného přenašeče nového typu koronaviru na člověka, žádná přímá spojitost ale prokázána nebyla.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...