17. prosince 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nepálci hledají slona zabijáka. Na svědomí má čtyři životy

Jeden ze slonů pije z řeky Rapti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden ze slonů pije z řeky Rapti. | foto: Reuters

KÁTHMÁNDÚ Vojáci v Nepálu se vydali na lov slona, který se v uplynulých měsících opakovaně zatoulal do vesnic na jihu země a zabil nejméně čtyři lidi.

Poslední incident se odehrál v sobotu, kdy slon vrazil do domku s doškovou střechou ve vesnici Gardi sousedící s Národním parkem Čitvan asi 80 kilometrů jižně od Káthmándú, vytáhl z postele starší manželský pár a oba rozdupal. Činitelé parku uvedli, že stejný slon zabil dva jiné vesničany před zhruba třemi měsíci.

"Dali jsme armádě pokyn, aby slona, který zešílel, zastřelila," řekl agentuře Reuters zástupce vedení parku. "Vojáci ho teď hledají." V Nepálu žije asi 300 slonů včetně zhruba stovky těch, kteří jsou domestikováni a místní hotely i národní parky je využívají k vyjížďkám pro turisty do džungle. Tam ze sloních hřbetů mohou pozorovat další volně žijící zvířata, jako je asijský jednorohý nosorožec nebo bengálský tygr.

Sloni jsou v zemi chráněni zákonem a kdokoli by některého z nich zabil, může jít až na 15 let do vězení. Úřady ale mohou rozhodnout o usmrcení zvířete, pokud je odpovědné za ztrátu lidského života.

ČTK, Lidovky.cz