17. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Neprůstřelné sklo ochrání návštěvníky Eiffelovy věže

Skleněné stěny budou široké 6,5 centimetru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skleněné stěny budou široké 6,5 centimetru. | foto: REUTERS/Benoit Tessier

PAŘÍŽ  V Paříži se dokončuje nový ochranný plot - částečně skleněný a neprůstřelný - okolo Eiffelovy věže, který má ochránit návštěvníky této turistické atrakce před případným teroristickým útokem. Dílo za bezmála 35 milionů eur (asi 900 milionů korun) má být hotovo v polovině července, uvedla stanice BBC na svém webu. Již od tohoto týdne je podle tisku jasné, jak nový plot vypadá.

Provizorní bariéry byly okolo věže rozmístěny již před dvěma lety, nyní je nahrazuje trvalejší řešení: prostranství u věže obklopí ze dvou stran skleněné stěny o tloušťce 6,5 centimetru, další dvě strany zabezpečí kovové ploty vysoké 3,24 metru, tedy setinu výšky věže. U skleněných stěn bude rozmístěno ještě 420 překážek proti případnému útoku automobilem. 

Nad bezpečím zde bdí hlídkující vojáci. Bernard Gaudillère, který stojí v čele společnosti provozující Eiffelovu věž, prohlásil, že nové bariéry, „pevné jako skála“, zajistí „absolutní bezpečí“. A také jsou podle jeho názoru „mnohem hezčí a romantičtější“ než prozatímní zábrany, které nahrazují v rámci celkové rekonstrukce věže za 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy korun) před olympijskými hrami v Paříži v roce 2024.

Protesty proti stavbě bariér

Ale Pařížané ze skupiny, která si říká Přátelé Martových polí (na kterých Eiffelova věž stojí), protestují, že stavba bariér se nekonzultovala s místními obyvateli. Vadí jim rovněž příliš vysoké náklady na ploty a potíže s přístupem pro autobusy a pro zdravotně postižené. Tvrdí také, že radnice využila výjimečný stav k tomu, aby pod pláštíkem bezpečnosti prosadila změny bez zkoumání jejich dopadu na veřejné zájmy.

Při teroristických útocích ve Francii v posledních třech letech přišlo o život více než 240 lidí.

Eiffelova věž, představující symbol Paříže i celé Francie, každý rok uvítá na sedm milionů návštěvníků.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz