Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámý Kafkův dopis snoubence poprvé v LN

Magazín

  19:34
PRAHA - Na pražské aukci se před několika týdny objevil neznámý dopis Franze Kafky druhé snoubence Julii Wohryzkové z 18. června 1919. Jde o vůbec první nalezený list této adresátce.

Obálka, ve které byl Kafkův dopis nalezen foto: Reprofoto

Na pražské aukci se před několika týdny objevil neznámý dopis Franze Kafky druhé snoubence Julii Wohryzkové z 18. června 1919. Jde o vůbec první nalezený list této adresátce. O korespondenci dosud existovaly jen nepřímé doklady.

„V pátek v 1/2 4 u Koruny,“ domlouvá si Kafka s Wohryzkovou schůzku. „Řečeno důvěrně: zameškám tím hodinu hebrejštiny, ale u Tebe bych přece také hodinu zameškal, a tak bojuje hebrejština proti hebrejštině a Tvoje vítězí.“

Uvozovky dolníJde o vůbec první nalezený list této adresátce.Uvozovky horní

„Nedostatek informací vedl k tomu, že byl Kafkův vztah s Julií Wohryzkovou považován za méně významnou epizodu,“ uvedl pro LN znalec a překladatel Kafkova díla Josef Čermák. „Ve skutečnosti Kafka s Julií v první fázi prožil šťastný, bezprostřední vztah, zcela mimo literaturu.“

Podrobně o něm pojednává jen dlouhý, česky nikdy nepublikovaný dopis Juliině sestře, v němž Kafka vysvětluje, proč náhle zrušil zasnoubení. LN v příloze Orientace poprvé publikují český překlad tohoto listu spolu s textem nově nalezeného dopisu Julii. Ten získal v aukci pražský Památník národního písemnictví.

Více čtěte v sobotní příloze Orientace deníku