Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nostalgie po socialismu trvá

schůze mladých komunistů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy schůze mladých komunistů | foto: KSMReprofoto

BUDAPEŠŤ/PRAHA  I šestnáct let po změně režimů v zemích východní Evropy nostalgie po socialismu stále zůstává. Dokazuje to průzkum veřejného mínění, který provedl v 11 postkomunistických zemích včetně Česka maďarský ústav pro výzkum společnosti Tárki.

Podle průzkumu si totiž necelá čtvrtina obyvatel těchto zemí, konkrétně 24 procent, myslí, že bývalý režim byl lepší než ten současný, demokratický. Zastánců demokracie je naopak 28 procent všech dotázaných. Na 33 procent lidí neví, protože považuje obě formy uspořádání společnosti za stejné, zatímco zbývajících 14 procent dotázaných se nechalo slyšet, že jim nevyhovuje ani jedna z těchto forem.

Čtvrtina obyvatel postkomunistických zemí chce zpátky socialismus

Podle nového maďarského průzkumu, provedeného v 11 zemích bývalého sovětského bloku, považuje 24 procent dotázaných socialismus za lepší formu uspořádání společnosti než demokracii.

Česko vyšlo ze studie nejlépe, demokracii zde podporuje 52 procent lidí.
pro socialismus pro demokracii nic z toho je to jedno
Česko 13 % 52 % 17 % 18 %
Estonsko 18 % 37 % 8 % 37 %
Slovinsko 22 % 22 % 8 % 48 %

Bělorusko

14 % 22 % 12 % 52 %
Polsko 17 % 29 % 12 % 42 %
Slovensko 31 % 30 % 18 % 21 %

Bulharsko

38 % 21 % 11 % 30 %
Ukrajina 23 % 26 % 8 % 43 %
Rusko 36 % 13 % 16 % 35 %
Maďarsko 23 % 28 % 13 % 36 %
Rumunsko 24% 30 % 25 % 21 %
průměr 24 % 28 % 14 % 33 %

Podle českého sociologa Josefa Mlejnka však průzkum odráží realitu pouze zkresleně. „Problém je ve výběru zemí, které mají velmi odlišnou kulturní, historickou a kulturněpolitickou zkušenost (například ČR versusu Bělorusko). A problematická je také formulace otázky ,demokracie kontra socialismus',“ uvedl pro LN Mlejnek.

Tržní ekonomika se lidem líbit nemusí
Podle něj studie naopak přesto odráží důležitou skutečnost, že většina lidí hodnotí politický systém podle jeho ekonomické výkonnosti, podle životní úrovně, které se v něm těší.

„Pokud nástup demokracie znamená buď hospodářský propad, nebo nárůst sociálních rozdílů, anebo obojí, většina populace potom může hodnotit starý režim pozitivně anebo ne tak negativně. Tržní ekonomika dává šanci schopným a podnikavým, nutí člověka k aktivitě. To se většině lidí nemusí líbit - je jim milejší nižší hladina životní úrovně (byt v paneláku, obyčejná škodovka a chalupa), pokud v ní žijí skoro všichni, a navíc jde o úroveň jistou, neohrožovanou,“ řekl Mlejnek.

Mezi zeměmi Evropské unie je podpora komunismu nejvyšší na Slovensku - 31 procent. Téměř stejné procento dotázaných, 30 procent, podporuje demokracii.

Česká republika naopak vyšla z průzkumu nejlépe. Pro demokracii se zde vyslovilo 52 procent účastníků ankety. „Výsledky průzkumu mě nijak nepřekvapily. Vzpomínky na komunismus jsou totiž na Slovensku spíše příjemné. Teď je v důsledku reforem naopak vyvíjen na Slováky velký tlak, takže se jejich odpovědi nemůžeme divit,“ nechal se slyšet pro LN nejmenovaný slovenský sociolog.

„Slováci navíc nebyli na změny v roce 1989 připraveni a teď si mnozí z nich říkají: v obchodě bylo sice dříve méně druhů jogurtů, ale byly zde zase jistoty, které tu teď nejsou.“

Rozdíl mezi postojem slovenské a české veřejnosti podle něj souvisí samozřejmě také s normalizací, která byla v Česku tvrdší a byla doprovázena velkými represemi. Na Slovensku to bylo v té době jiné, mnohem mírnější, tam se naopak stavělo a země „vzkvétala“.

Podle Josefa Mlejnka má vliv na současnou situaci také slabší demokratická tradice ve slovenské moderní historii. „První republiku vnímají jako český diktát, pak měli fašistický Slovenský štát a pak už jen komunismus,“ uvedl.

Spolu se Slovenskem stojí na druhé straně pomyslného žebříčku Rusko, kde jen 13 procent dotazovaných podporuje demokracii, zatímco 36 procent by dalo přednost socialistickému systému. Nostalgie po „starých časech“ je silná také v Bulharsku.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?