Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nový Zéland plánuje vymýcení ježků. Roztomilá zvířata devastují ekosystém

Ježek - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ježek - ilustrační snímek. | foto: Reprofoto

Wellington/Praha Ježka má většina lidí v hlavě zapsaného jako roztomilé zvíře, které v dětských pohádkách nosí ovoce na bodlinách a v noci dupe po zahradách. Zatímco v Česku ježků navzdory snahám ochránců přírody ubývá, Nový Zéland se jejich populaci snaží aktivně snížit. Malý savec, zavlečený na ostrov Evropany, totiž působí mnoho neplechy tamnímu ekosystému.

Jak píše britský deník The Guardian, Nový Zéland je ježčí ráj. Evropští predátoři jako kuny, lišky nebo jezevci je zde neohrožují a malí hmyzožrouti se tak nebezpečně rychle rozmnožili. To představuje velký problém pro zdejší faunu.

Na Novém Zélandu před příchodem člověka nebyli žádní pozemní savci (jen netopýři a ploutvonožci), a zdejší ptactvo tak mělo málo predátorů. Mnoho ptáků proto nedokáže létat a hnízdí na zemi. Příchod evropské zvěře jako koček, krys nebo hranostajů znamenal pro zdejší bezbranné ptáky katastrofu, a nejen pro ně. Začalo také silně ubývat hmyzu či malých plazů.

Exotický ježek na mezinárodní výstavě v Praze.
8. ročník mezinárodní výstavy exotických ježků se konal v sobotu 5. října v...

„Postupně začínáme vidět, kolik škody dokážou ježci napáchat,“ říká pro Guardian biolog Nick Foster z novozélandské univerzity v Otagu. Jeden ježek dokáže spořádat vysoký počet ptačích vajec, různé druhy drobných plazů a k tomu představuje úhlavního nepřítele pro novozélandského wetu - obří druh kobylkovitého hmyzu. Foster zmiňuje případ, kdy jeden ježek dokázal za 24 hodin sníst okolo 60 kusů wety. „Hotová hostina,“ říká.

Snaha vymýtit ježky je součástí ambiciózní kampaně, se kterou Nový Zéland přišel v roce 2016. Plán se chce zcela zbavit zavlečených predátorů, a to nejpozději do roku 2050. Zemi se již podařilo invazivní druhy dostat z některých menších ostrovů, nicméně má před sebou ještě dlouhou cestu.

Zbavit se ježků je navíc náročný úkol pro PR odborníky. V porovnání s ostatními invazivními druhy (třeba krysami, kusu liščími nebo hranostaji) jsou totiž o poznání roztomilejší. „Je tu trochu psychologická bariéra,“ uznává Foster.

Dnes je ježčí populace na Novém Zélandu paradoxně vyšší než v Británii, kde živočichů rychle ubývá. Podle Fostera již padl návrh, aby Zéland poslal ježky zpět do Spojeného království. Nápad je to sice pěkný, ale podle výzkumníka vůbec nepadá v úvahu. Brání mu náročná logistika, náklady i hygiena.

Vyhlazení ježků by nicméně podle odborníků mělo proběhnout humánně a strategicky, aby se co nejefektivněji zabránilo jejich rozmnožení a tím pádem dalšímu zabíjení. Foster přiznává, že má sám pro roztomilé tvory slabost a nechce, aby trpěli. Ochrana původních druhů a biodiverzity ovšem musí být prioritou.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY (27.-31.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč