28. ledna 2015 6:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nutella není vhodné jméno pro holčičku, rozhodl soud

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzský soud zabránil rodičům, aby podle oblíbené oříškové pomazánky pojmenovali svou dcerku Nutella. Rozhodnutí opřel o skutečnost, že by takové jméno dívce vyneslo v životě posměšky, napsal zpravodajský server BBC News. Soudce nařídil, aby se holčička místo Nutella jmenovala docela obyčejně - Ella.

„Je v rozporu se zájmy dítěte, aby mělo jméno, které povede jen ke škádlení, popichování či shazování,“ dodal soud. Francouzští rodiče mají obvykle zcela volnou ruku při výběru jména svých potomků. Soud ale může zakročit v případě, že mu jméno pro dítě z jakéhokoli důvodu nepřipadá vhodné. Od roku 1993, kdy rodiče dostali právo pojmenovat děti zcela podle svého vkusu, proběhlo několik podobných soudních řízení.

Byl mezi nimi například případ rodičů, kteří chtěli dceři dát jméno Fraise (jahoda). I to soudce vyhodnotil jako zesměšňující a holčička byla přejmenovaná na Fraisine, což je jméno oblíbené v 19. století.

Lenin i Stalin

Švédsko připustilo křestní jméno Metallica, ale už nikoli Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116. Japonsko zakázalo jméno Akuma (ďábel) a Portugalsko Monu Lisu. Naopak v Indii může být Lenin, Stalin, Brežněv i Chruščov.

Na soud se také obrátil otec, který se snažil zabránit francouzské automobilce Renault použít pro jeden ze svých modelů stejné jméno, jaké má jeho dcera Zoe Renault(ová). Cedric Renault argumentoval tím, že pokud Renault pojmenuje model vozu Zoe, život jeho dcery se změní v „noční můru“; s žalobou ale neuspěl a elektromobily Renault Zoe dobývají trh.

I v dalších zemích mohou rodiče při výběru jména pro potomka narazit. Na Islandu například prošel Elvis, ale nikoli Carolina. Po Novém Zélandu pobíhá dítě se jménem Number 16 Bus Shelter (zastávka autobusové linky číslo 16), ale nikoli malý Yeah Detroit, byť o to rodiče stáli.

Lidovky.cz, ČTK