21. listopadu 2007 11:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obilí zavalilo rodinný dům

Obilí ze zhrouceného sila v USA zavalilo rodinný dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obilí ze zhrouceného sila v USA zavalilo rodinný dům. | foto: ČTK

DES MOINES Ze zhrouceného zásobníku obilí v americkém státě Iowa se vyvalilo zrní, které zcela zakrylo nedaleký dům a uvěznilo v něm čtyřčlennou rodinu. Otřesy půdy pod valícím se zrním byly cítit na kilometry daleko. K zavaleným bylo nutno přivést vzduch potrubím. Hospitalizován byl jeden muž, který byl zpod trosek domu a zrní vyproštěn až po čtyřech hodinách.

Zásobník v městečku Hillsboro v jihovýchodní Iowě měřil v průměru 30,5 metrů a na výšku 27,5 metru. Obsahoval 181,5 milionu litrů zrní.

Síla valící se obilné vlny probořila zdi domu rodiny Kellettových a způsobila, že se zřítila jeho střecha. Kromě toho jej i posunula. Manželský pár a jejich dvě děti ve věku osm a 13 let zůstali uvězněni pod záplavou. Matce a osmileté dceři se podařilo vyhrabat ven, ale otec se
synem museli být vyproštěni ze záplavy zrní, zdiva a dřeva. Než je záchranáři vyprostili, museli k nim zavést potrubí s přívodem vzduchu.

Chlapec vyvázl bez zranění, jeho otec byl převezen do nemocnice. O jeho zranění se zpráva blíže nezmiňuje.

Mnozí z 200 obyvatel městečka slyšeli práskání obložení zásobníku, prý to znělo jako palba z kulometu. Otřesy půdy pocítili farmáři ve vzdálenosti až několika kilometrů. "Když se to stalo, můj dům se otřásl, a to bydlím na druhé straně města," svěřila se tisku jedna z obyvatelek Hillsboro. Zásobník byl nový, oznámil zástupce okresního šerifa. Příčiny nehody jsou nyní předmětem, vyšetřování.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz