Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Praha ožila karnevalem, vládu převzaly masky

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Maskovaný průvod s klauny, trubači, ale i Krakonošem prošel v sobotu centrem Prahy, zahájil tak tradiční karneval. Ryčný průvod masek převzal vládu nad městem.

Pražané se následujících deset dní do popeleční středy mohou těšit na vystoupení pouličních umělců, koncerty, bály v dobových kostýmech a hostiny.

Podle organizátorky Zlatuše J. Müllerové je cílem akce oživení oslav v době masopustu. Karneval se v Praze koná už popáté, letos se nese v duchu 18. století.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Sídlo organizátorů karnevalu je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, odkud dnes po 15. hodině vyšel maškarní rej. Páv nebo kůň na vysokých chůdách tyčící se nad diváky, lidé v kostýmech ve stylu benátského karnevalu i celá Krakonošova družina - ti všichni prošli za bubnování a troubení Karlovou ulicí na Staroměstské náměstí. Zde symbolicky převzali vládu nad městem a poté odstartovala soutěž masek.

"Program je bohatý, člověk může jít do restaurace dát si karnevalové menu nebo jít na Staroměstské náměstí, kde každou celou hodinu až do 8. března bude začínat program," řekla Müllerová.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Kromě pravidelných představení na Staroměstském náměstí se bude každý den festivalu v Clam-Gallasově paláci konat koncert barokní hudby spojený s tancem a přehlídkou dobových šatů. Na programu jsou také dopolední představení pro školy a na závěr karnevalu opulentní bál masek.

Podle Müllerové budou na plesech a koncertech k vidění například kostýmy ve stylu Madame de Pompadour nebo italského svůdníka Giacoma Casanovy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Organizátoři také otevřeli informační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci na Starém Městě; specializovaná firma vytvořila kostýmy a masky, které si před karnevalem mohou účastníci zakoupit. Informace o karnevalu a jeho programu jsou uvedeny na internetových stránkách akce.

K letošní přehlídce se přidaly i karnevaly pořádané pražskými částmi Břevnov a Střížkov. Do budoucna by prý pořadatelé chtěli oslovit soubory z celé republiky a na zahájení karnevalu je pozvat do Prahy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Cílem akce je oživit karnevalové tradice, které patřily v Praze k vrcholům společenského života od vlády Lucemburků přes éru Wolfganga Amadea Mozarta až do první republiky.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...