Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Praha ožila karnevalem, vládu převzaly masky

Magazín

  10:17
PRAHA - Maskovaný průvod s klauny, trubači, ale i Krakonošem prošel v sobotu centrem Prahy, zahájil tak tradiční karneval. Ryčný průvod masek převzal vládu nad městem.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Pražané se následujících deset dní do popeleční středy mohou těšit na vystoupení pouličních umělců, koncerty, bály v dobových kostýmech a hostiny.

Podle organizátorky Zlatuše J. Müllerové je cílem akce oživení oslav v době masopustu. Karneval se v Praze koná už popáté, letos se nese v duchu 18. století.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Sídlo organizátorů karnevalu je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, odkud dnes po 15. hodině vyšel maškarní rej. Páv nebo kůň na vysokých chůdách tyčící se nad diváky, lidé v kostýmech ve stylu benátského karnevalu i celá Krakonošova družina - ti všichni prošli za bubnování a troubení Karlovou ulicí na Staroměstské náměstí. Zde symbolicky převzali vládu nad městem a poté odstartovala soutěž masek.

"Program je bohatý, člověk může jít do restaurace dát si karnevalové menu nebo jít na Staroměstské náměstí, kde každou celou hodinu až do 8. března bude začínat program," řekla Müllerová.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Kromě pravidelných představení na Staroměstském náměstí se bude každý den festivalu v Clam-Gallasově paláci konat koncert barokní hudby spojený s tancem a přehlídkou dobových šatů. Na programu jsou také dopolední představení pro školy a na závěr karnevalu opulentní bál masek.

Podle Müllerové budou na plesech a koncertech k vidění například kostýmy ve stylu Madame de Pompadour nebo italského svůdníka Giacoma Casanovy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Organizátoři také otevřeli informační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci na Starém Městě; specializovaná firma vytvořila kostýmy a masky, které si před karnevalem mohou účastníci zakoupit. Informace o karnevalu a jeho programu jsou uvedeny na internetových stránkách akce.

K letošní přehlídce se přidaly i karnevaly pořádané pražskými částmi Břevnov a Střížkov. Do budoucna by prý pořadatelé chtěli oslovit soubory z celé republiky a na zahájení karnevalu je pozvat do Prahy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Cílem akce je oživit karnevalové tradice, které patřily v Praze k vrcholům společenského života od vlády Lucemburků přes éru Wolfganga Amadea Mozarta až do první republiky.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat