Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

OBRAZEM: Praha ožila karnevalem, vládu převzaly masky

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Maskovaný průvod s klauny, trubači, ale i Krakonošem prošel v sobotu centrem Prahy, zahájil tak tradiční karneval. Ryčný průvod masek převzal vládu nad městem.

Pražané se následujících deset dní do popeleční středy mohou těšit na vystoupení pouličních umělců, koncerty, bály v dobových kostýmech a hostiny.

Podle organizátorky Zlatuše J. Müllerové je cílem akce oživení oslav v době masopustu. Karneval se v Praze koná už popáté, letos se nese v duchu 18. století.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Sídlo organizátorů karnevalu je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, odkud dnes po 15. hodině vyšel maškarní rej. Páv nebo kůň na vysokých chůdách tyčící se nad diváky, lidé v kostýmech ve stylu benátského karnevalu i celá Krakonošova družina - ti všichni prošli za bubnování a troubení Karlovou ulicí na Staroměstské náměstí. Zde symbolicky převzali vládu nad městem a poté odstartovala soutěž masek.

"Program je bohatý, člověk může jít do restaurace dát si karnevalové menu nebo jít na Staroměstské náměstí, kde každou celou hodinu až do 8. března bude začínat program," řekla Müllerová.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Kromě pravidelných představení na Staroměstském náměstí se bude každý den festivalu v Clam-Gallasově paláci konat koncert barokní hudby spojený s tancem a přehlídkou dobových šatů. Na programu jsou také dopolední představení pro školy a na závěr karnevalu opulentní bál masek.

Podle Müllerové budou na plesech a koncertech k vidění například kostýmy ve stylu Madame de Pompadour nebo italského svůdníka Giacoma Casanovy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Organizátoři také otevřeli informační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci na Starém Městě; specializovaná firma vytvořila kostýmy a masky, které si před karnevalem mohou účastníci zakoupit. Informace o karnevalu a jeho programu jsou uvedeny na internetových stránkách akce.

K letošní přehlídce se přidaly i karnevaly pořádané pražskými částmi Břevnov a Střížkov. Do budoucna by prý pořadatelé chtěli oslovit soubory z celé republiky a na zahájení karnevalu je pozvat do Prahy.

V rámci karnevalové slavnosti Carnevale Praha se na Staroměstském náměstí v Praze konalo setkání masek

Cílem akce je oživit karnevalové tradice, které patřily v Praze k vrcholům společenského života od vlády Lucemburků přes éru Wolfganga Amadea Mozarta až do první republiky.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!