24. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Makak si pořídil selfie. Ochránci zvířat mu chtějí přiznat autorská práva

Makak si pořídil selfie. Ochránci zvířat mu chtějí přiznat autorská práva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makak si pořídil selfie. Ochránci zvířat mu chtějí přiznat autorská práva. | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Šestiletý makak Naruto, který náhodně pořídil vlastní selfie s pomocí nalezeného fotoaparátu, by měl mít na snímek autorské právo a měl by inkasovat pokutu za porušení copyrightu. Na tomto tvrzení založili v úterý svou argumentaci ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii.

Fotograf David Slater, jemuž aparát patří, si podle žalobců právo duševního vlastnictví neoprávněně přivlastnil. Slater před čtyřmi lety odložil svůj fotoaparát v rezervaci Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi, kde se ho Naruto na chvíli zmocnil a mačkal spoušť s objektivem obráceným proti sobě.

Ohrožený druh

Naruto je příslušníkem komunity kriticky ohrožených makaků chocholatých, kterých na indonéském ostrově žije nanejvýš 6000. Za posledních 25 let se podle zoologů jejich počet vlivem likvidace deštného pralesa snížil o 90 procent. Peníze, které by soud mohl Narutovi přiznat, chce PETA věnovat na záchranu ohroženého druhu.

Loni se v USA objevila Slaterova publikace o zvířatech, v níž se série opičích selfie objevila. Portrét makaka byl dokonce vyobrazen na obálce knihy.

Do věci se vložila americká organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), která se ujala obhajoby opičích práv a fotografa zažalovala u soudu v San Francisku. „Naruto je oprávněn vlastnit autorská práva a zisk z nich plynoucí stejně, jako kterýkoli jiný autor. Fotografie jsou výsledkem jeho vědomé a dobrovolné aktivity, k níž Slater nijak nepřispěl,“ uvádí se v prohlášení PETA.

ČTK