Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opalování, jídlo a pití jsou o dovolené prioritou mladších lidí

Magazín

  14:44
PRAHA - Opalování, jídlo a pití jsou o dovolené prioritou především pro mladší lidi. Nejméně láká sluníčko seniory nad 70 let. Zjistila to agentura Median v průzkumu, jehož výsledky dnes poskytla. Lékaři varují, že nadměrné opalování urychluje stárnutí kůže a zvyšuje riziko kožní rakoviny.
Dovolená - ilustrační foto.

Dovolená - ilustrační foto. foto: Shutterstock

O dovolené chce podle průzkumu jen jíst, pít a opalovat se 36,6 procenta lidí od 20 do 29 let a 34,6 procenta dospívajících od 12 do 19 let. Menší propad zájmu byl u lidí od 30 do 39 let, kde tak chce trávit dovolenou 31,7 procenta dotázaných. Zájem stoupl u lidí od 40 na 49 let na 34,3 procenta.

Výrazný odliv zájmu o slunění zaznamenal průzkum u lidí po překročení padesátky. Mezi 50 až 59 lety to vidí jako příjemnou náplň dovolené 27,2 procenta lidí, mezi 60 až 69 procenty 24,1 procenta. Po překročení sedmdesátky už jen 13,1 procenta lidí.

Lékaři radí dodržovat při pobytu na slunci pravidla bezpečného opalování.

Spálené kůži pomůže jogurt i odvar z čaje

Lidé by neměli pobývat na přímém slunci mezi 11:00 až 15:00, měli by si chránit oči slunečními brýlemi a hlavu kloboukem a měli by používat kvalitní ochranné krémy. Měli by si jimi natírat například i uši, nos či vysoké čelo, které se snadno spálí.

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí.

Při opalování bez plavek by si měli natřít také prsa a zadek, protože tyto partie nejsou na slunce zvyklé a snáze se spálí. Na slunce mohou reagovat rty popraskáním a tvorbou oparů.

Krém je třeba nanášet během dne opakovaně, zejména po koupání. Riziko spálení zvyšují sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku a betonových ploch. Slunce působí silněji i ve vyšších nadmořských výškách.

Kojenci by na přímé slunce vůbec neměli přijít - melanin, který chrání proti UV záření, se u nich teprve začíná tvořit. Batolata mohou být na slunci denně asi hodinu při hrách, koupání a procházkách. Děti se nemohou opalovat tak, jak se opalují dospělí, tedy povalováním na přímém slunci.

Jako první pomoc při spálení doporučují lékaři studenou vodu nebo vychlazený odvar z černého nebo zeleného čaje, případně obklad z jogurtu nebo tvarohu. Pomáhá také mast na spáleniny, natírání na spálená místa ale může bolet, proto je vhodnější nastříkat na bolavou kůži pěnu s obsahem kyseliny pantotenové, která podporuje hojení a obnovu kůže.

Autoři: ,