Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opalování, jídlo a pití jsou o dovolené prioritou mladších lidí

Magazín

  14:44
PRAHA - Opalování, jídlo a pití jsou o dovolené prioritou především pro mladší lidi. Nejméně láká sluníčko seniory nad 70 let. Zjistila to agentura Median v průzkumu, jehož výsledky dnes poskytla. Lékaři varují, že nadměrné opalování urychluje stárnutí kůže a zvyšuje riziko kožní rakoviny.
Dovolená - ilustrační foto.

Dovolená - ilustrační foto. foto: Shutterstock

O dovolené chce podle průzkumu jen jíst, pít a opalovat se 36,6 procenta lidí od 20 do 29 let a 34,6 procenta dospívajících od 12 do 19 let. Menší propad zájmu byl u lidí od 30 do 39 let, kde tak chce trávit dovolenou 31,7 procenta dotázaných. Zájem stoupl u lidí od 40 na 49 let na 34,3 procenta.

Výrazný odliv zájmu o slunění zaznamenal průzkum u lidí po překročení padesátky. Mezi 50 až 59 lety to vidí jako příjemnou náplň dovolené 27,2 procenta lidí, mezi 60 až 69 procenty 24,1 procenta. Po překročení sedmdesátky už jen 13,1 procenta lidí.

Lékaři radí dodržovat při pobytu na slunci pravidla bezpečného opalování.

Spálené kůži pomůže jogurt i odvar z čaje

Lidé by neměli pobývat na přímém slunci mezi 11:00 až 15:00, měli by si chránit oči slunečními brýlemi a hlavu kloboukem a měli by používat kvalitní ochranné krémy. Měli by si jimi natírat například i uši, nos či vysoké čelo, které se snadno spálí.

Z Ameriky k nám přišla nová móda - zvětšování pozadí.

Při opalování bez plavek by si měli natřít také prsa a zadek, protože tyto partie nejsou na slunce zvyklé a snáze se spálí. Na slunce mohou reagovat rty popraskáním a tvorbou oparů.

Krém je třeba nanášet během dne opakovaně, zejména po koupání. Riziko spálení zvyšují sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku a betonových ploch. Slunce působí silněji i ve vyšších nadmořských výškách.

Kojenci by na přímé slunce vůbec neměli přijít - melanin, který chrání proti UV záření, se u nich teprve začíná tvořit. Batolata mohou být na slunci denně asi hodinu při hrách, koupání a procházkách. Děti se nemohou opalovat tak, jak se opalují dospělí, tedy povalováním na přímém slunci.

Jako první pomoc při spálení doporučují lékaři studenou vodu nebo vychlazený odvar z černého nebo zeleného čaje, případně obklad z jogurtu nebo tvarohu. Pomáhá také mast na spáleniny, natírání na spálená místa ale může bolet, proto je vhodnější nastříkat na bolavou kůži pěnu s obsahem kyseliny pantotenové, která podporuje hojení a obnovu kůže.

Autoři: ,

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat